Problém s prehĺtaním alebo ako uľahčiť život klientovi pri dysfágii

Autor: Karolína Olšavská | 14.4.2019 o 20:00 | (upravené 29.9.2019 o 9:34) Karma článku: 2,29 | Prečítané:  855x

      Napiť sa vody z čohokoľvek, znamená pre človeka, ktorý má problém s prehĺtaním, zabehnutie, zadúšanie sa a neustály strach z náhlej smrti.

      Ak sedí s niekým počas jedenia, zažíva nepríjemné pocity, že sa začne dusiť a každého okolo bude obťažovať kašľaním. Pre túto chorobu existuje veľa cvičení, návodov ako a čo jesť, ako sedieť počas jedla.

      Nechcem o tom písať príliš profesionálne a odborne. Zameriam sa na skúsenosti s mojimi klientmi  (z práce počas 5 rokov s nimi). Dvaja z nich trpeli Parkinsonom – jednému svalstvo tuhlo (mal len 72 rokov), netriasol sa a druhému sa prejavoval trasom. Obaja však mali rovnaký problém s prehĺtaním. Počas každého jedla sa dusili, kašľali. Obom som pomáhala súčasným pohládzaním hrudníka a chrbta smerom nahor (naučila som sa to od manželky jedného z nich). Prvému pomáhala zvládať jeho problémy aj logopédka. Chodila k nemu raz týždenne na 30 minút. Zaujímavé bolo, že doma používal na stravovanie len lyžicu a vidličku, lebo všetko som mu krájala. Pri jedle zaspával a neraz som ho po troške dokrmovala. Ako náhle prišiel do spoločnosti prípadne do reštaurácie, jedol príborom, dával si veľký pozor a k zadúšaniu jedlom  a tekutinami nedochádzalo. A ani nezaspával.

      Druhý si pri záchvate dusenia dvíhal ruky nahor (naučil sa od mojej kolegyne), ale zároveň som pridala aj pohládzanie (uvoľňuje mu kŕčovité sťahy svalstva a pomôže mu skôr nadýchnuť sa a upokojí dotyčného). Niekedy mu počas pohládzania veľmi pokojne, ale výrazne  poviem do ucha pri kašľaní, aby sa veľmi pomaličky hlboko nadýchol nosom a celou silou vykašľal prekážku. A to obyčajne zaberie.

      Môj druhý klient vo veku 95 sa jedného dňa rozhodol prestať užívať všetky lieky a piť aj vodu práve z dôvodu neustáleho sa zadúšania, kedy sa cítil skutočne veľmi zúfalo. Už som myslela, že ho prestal baviť život. Všetko sme riešili za účasti detí klienta aj dvoch lekárov odborníkov. Práve oni nás upokojili a odporúčali jeho rozhodnutie rešpektovať. No ísť na vyšetrenie a zisťovať pravú príčinu problémov prehĺtania  v jeho veku, neodporúčali.

      Nenapiť sa pohár čistej vody, znamenalo pre mňa vždy istú smrť. Bola som zvedavá, akým spôsobom sa nám podarí nahradiť mu tekutiny tak veľmi nevyhnutné pre organizmus. Najprv sme skúšali zahustiť vodu zahusťovadlom. Jemu to však nechutilo a ak to v začiatkoch prijal, neskôr nápoj s ním začal odmietať.  Preštudovala som pár stránok týkajúcich sa problémov s prehĺtaním (jedna z nich).

      Po určitej úvahe som sa pokúsila mu zostaviť pitný režim do jedálnička takto:

Raňajky:

  • Sušené slivky namočené v 1 dl vody ( je ich zásadne lyžičkou, rovnako aj vodu, veľmi pomaličky a opatrne, ak je problém, pridám zahusťovadlo),
  • ovsená kaša s jablkom a banánom (1 dl vody),
  • jablková polievka z jablkového kompótu s pridaním kúska banána a ešte nejakého iného ovocia (všetko vymixujem do redšieho pyré - obsah 3 dl,
  • ½ dl actimelu + chlieb s maslom (podľa výberu džem, šunka, plátkový syr, mozarella, vajíčko na tvrdo).

Obed

  • Zeleninová polievka ( špenátová, karfiolová, cuketová, kalerábová s mrkvou, brokolicová, z miešanej zeleniny... rozmixované) – 3 dl

          Hlavné jedlo rôzne :-)

  • ½ dl actimelu
  • 1 dl ovocia (hrozno, jablko, banán, kivi, mandarínka, marhuľa – čo je doma) alebo 1dl pudingu s ovocím

Olovrant

  • Jablková polievka z jablkového kompótu s pridaním kúska banána a ešte nejakého iného ovocia (obsah 3 dl)

Večera

      Okrem chleba s maslom (podľa výberu džem, šunka, plátkový syr, mozarella, vajíčko na tvrdo) ako prvé

  • 3 dl polievky obyčajne z obeda a ½ dl actimelu (zapíja si s ním sústo chleba).

      Podľa váhy môjho klienta (65 kg) a odporúčania z jednej zo stránok by mal vypiť aspoň 19,5 dl, iné stránky odporúčajú viac, no jemu sa s takýmto pitným režimom zatiaľ darí veľmi dobre, presne rok aj 3 mesiace, hoci stane sa mu občas, že sa začne zadúšať, hlavne ak nesprávne sedí a je opretý o operadlo stoličky  a panvu má posunutú moc dopredu. Kvôli tomu mu občas urobím malú prednášku, aby nezabúdal, že pri prehĺtaní má sedieť čo najvzpriamenejšie, pred prehĺtaním má skloniť bradu smerom k hrudi, čím sa zníži riziko vniknutia slín, jedla alebo nápojov do dýchacích ciest. Tiež mu zároveň ukážem toto video, kde je názorne ukázané ako sa dostáva jedlo tam, kde nemá. alebo toto video.

      Nuž a takto sa nám všetko ľahšie znáša. Môj návod nemusí pomôcť každému klientovi, lebo všetko záleží od rôzneho stupňa dysfágie a rovnaké jedlo u dvoch rôznych ľudí nemusí spôsobovať rovnaký problém. Môj článok je len malou ukážkou, ako sa dajú zvládať nepríjemnosti pri prehĺtaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nie Chorvátsko. Korona k nám prichádza najmä z Ukrajiny

Hygienici urobili analýzu Covidu-19 na Slovensku za júl.


Už ste čítali?