Opatrovateľské čriepky

Autor: Karolína Olšavská | 19.1.2018 o 16:15 | (upravené 24.6.2018 o 10:43) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  1044x

On: 95 ročný klient, Ona: 91 ročná klientka Utorok: Dnes nedokázal vstať. Ak sa mu to aj podarilo, celé telo sa mu roztriaslo. Prišla fyzioterapeutka, lebo mala s ním cvičiť. Keď ho uvidela, vzdala to, pri pohľade naň.

Zmerali mu tlak. Pulz mal 148. Neostávalo mu nič iné, len posadiť sa, miesto kávy (pije zásadne Caro) dobre sa napiť obyčajnej vody, ktorú dnes zanedbal, zjesť koláč a upokojiť telo i myseľ. Fyzioterapeutka sa k nemu posadila, porozprávala sa s ním, vysvetlila ako je dôležité piť a jesť, keď ide cvičiť, lebo na obed sa obával najesť aj napiť, aby mu nebolo ťažko počas cvičenia. Povedala mu, že 3 hodiny má čas jedlo stráviť, kým príde.  On len počúval, usmieval sa a napokon povedal, že nabudúce sa posnaží a nebude mať strach.

Keď vstala jeho manželka a prišla na kávu, ešte stále sa necítil fit. Opatrovateľka ho posadila do pohodlného kresla a odišla nakupovať. Po príchode ich našla oboch sedieť oproti sebe. Držala manžela za ruky a ohrievala mu ich, lebo ich má vraj studené.

Streda:

Opýtala sa opatrovateľky: - Prosím vás, nie je to už koniec s mojím manželom? Lebo vidím, že je s ním zle. Prečo sa včera tak triasol? Prečo má stále také studené ruky?

Počas obeda, keď zjedla všetko skôr, chytila mu opäť voľnú ruku, držala ho a hriala mu ju. A on sa rozhodol už nejesť tabletky. Žiadne. Vraj mu nerobia dobre. Darmo prosíkala, že sa bojí a že musí...On sa rozhodol a hotovo. On cíti, že mu robia zle.

Večer už čakala, kedy si ľahne, aby mu jeho ruky vzala do svojich a ohrievala mu ich.

Štvrtok

Manželka sa ho neustále pýtala, či mu je nie zle, či sa cíti dobre, kvôli neužitým liekom (konzultované so synom a on s tromi lekármi – že vraj teda nemusí).

Pozvali si susedku (93) na kávu a tá napriek opakovaným dávno poznaným otázkam dostávala od neho trpezlivé odpovede možno do 5 minút rovnaké 3 krát. Ale rozosmievala všetkých a po jej odchode povedal: -Som rád, že tu zase bola.

Piatok

Porada za stolom:

- Zajtra ideme na bohoslužbu. Myslíš, že to zvládne? pýta sa manželky (myslí na opatrovateľku).

- Zajtra ideme na bohoslužbu. Myslíte, že to zvládne? pýta sa jeho manželka opatrovateľky tajne.

Sobota

Zvládli to. Bolo to ťažšie, lebo schody aj keď tri, sú vždy isté riziko, ak telo prestáva poslúchať. Aj nástup do auta a z auta na invalidný vozík musí byť v súlade s jeho pohybom a rýchlosťou. Opatrovateľka už nechcela riskovať jazdu s taxíkom. Taxikár sa tak ponáhľal zarobiť si pri  ďalšom zákazníkovi, že ho takmer zošuchol z vozíka neopatrným trhnutím. Nebyť opatrovateľky predvídajúcej tento moment, jej klient by sa ocitol na chodníku. A stalo sa im to s dvomi rôznymi taxikármi.

Tak si radšej urobila pár jázd sama na miesto bohoslužby, aby sa vyhli nepríjemnostiam a rozhodla sa voziť oboch aj s ich známou, ich autom. Bolo to pre všetkých pohodlnejšie a lacnejšie.

Počas bohoslužby obaja spievali sledujúc text a stíhali s prítomnými.

Návrat – neskutočná radosť, že to zvládol.

Nedeľa

Počasie sa zhoršilo.

Prespali celé doobedie po raňajkách, no po obede sa venovali dobročinnosti. On podpisoval, ona vypisovala čísla na šeky. Normálna práca. A veľmi dôležitá. Veľa ľuďom idú priniesť úžitok.

Pondelok

Pani v banke sa opýtala:

Pani Braunová, váš manžel sa chce ešte stále venovať darcovstvu? Nie je to pre neho už príliš namáhavé v jeho veku?

A ona sa na ňu len usmiala a povedala: - Viete, všetci obdarovaní to veľmi potrebujú.

Utorok

Po obede opatrovateľka oznámila klientovi:

- Dnes príde fyzioterapeutka. Vy sa pekne vyspíte v posteli v spálni. Nie v obývačke na kresle. V spálni. Nemusíte vôbec pozerať na hodinky a robiť si starosti. Budete pokojne spať a ja prídem pol hodinu pred cvičením a zobudím vás. Prezlečiete sa do pohodlných nohavíc na cvičenie a zvládnete to dnes super.

Každý cvik opakoval 10 x. Fyzioterapeutka sa ho za každým cvikom opýtala:

- Necítite sa unavene?

- Dáme si oddych?

- Chcete pokračovať ďalej?

A on stále chcel a pokračoval až 30 minút. Potom sa rozlúčil pochválený začudovanou fyzioterapeutkou ako to dnes perfektne zvládol a šiel za svoj pracovný stôl, aby skontroloval poštu.

No večer ho únava premohla. Manželka mala zas obavy, či nezomiera. No opatrovateľka povedala, že to je prirodzené, ak toľko cvičil.

- A nie je mu to na škodu? Aby si nepoškodil zdravie!!!

- Nie, nie. Práve naopak. Rozhýbe mu to jeho telo a bude opäť ľahšie chodiť,- presviedča ju tá, ktorú zo začiatku z duše neznášala, lebo sa jej montovala v jej domácnosti, kde bola ona odjakživa pani.

- Myslíte? No uvidíme,- odpovie s pochybnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?