Ako sa dožiť veku s číslom 95

Autor: Karolína Olšavská | 26.7.2017 o 21:50 | (upravené 24.6.2018 o 10:49) Karma článku: 7,56 | Prečítané:  1256x

Čo všetko ovplyvňuje zdravie človeka, ako sa dožiť vysokého veku bez toho, aby sme sa stali ležiacimi a ešte ako tak sebestačnými, mi vŕta v mojej hlave dosť často pri mojich klientoch.

Lebo aj ja mám už vek, kedy je treba sa nad starobou viac zamýšľať. Porovnávam ich životy, pracovné podmienky, zvyky v stravovaní, zlozvyky a pýtam sa aj na ich rodičov, akého veku sa dožili.  K trom som prišla, keď mali už po 90-ke. Práve mám neskutočne pokojných manželov. Čo ich doviedlo k ich krásnemu veku?

Striedmosť v jedle

Vyložila som na okennú dosku kúsky chleba. Urobila som tak zo zvyku. Moja predošlej klientke starší chlieb nikdy nechutil a kázala mi ho usušiť a nechať pre domáce zvieratá nejakému farmárovi. Lenže tentoraz som neuspela. Keď prišla klientka na raňajky, nevzala si chlieb z košíka, ale najprv pojedla všetky tvrdé kúsky chleba z parapetnej dosky a až potom zjedla kúsok čerstvého.

Jej manžel (95) na ráno má na stole vždy:

1ks actimel, malú misku ovsenej kaše z 3 lyžíc ovsených vločiek, 1 kúsok chleba s „nepravým“ maslom, trošku džemu a 1 knäckebrot, 3 dcl Caro kávy, 3 dcl čistej vody – ku liekom, ale aj od smädu (čaj nepil nikdy, ani keby ho veľmi potreboval). To všetko je veľmi pomaličky asi hodinu. Nikdy si nič necukrí.

Ona má 1 kúsok tenkého chleba s „nepravým“ maslom, 2/3 žemle s tekvicovými semienkami ohriatu v hriankovači, trošku džemu, ½ l čierneho čaju. Veľmi veľa si cukrila, no cukor používa zásadne trstinový nerafinovaný.

Desiata žiadna.

Obed

Ich obed kedysi bol bez polievky a mávali teda len jedno jedlo. K nemu on (keď bol už ako dôchodca) začal robievať ovocný šalát. Na tanier si dávali detské porcie a nikdy sa nestalo, že by na ňom nechali niečo. Keď som nastúpila k nim a  začala variť pre nich, stačil jeden väčší zemiak pre nás troch ako príloha. A rozhodli sa, že chcú aj polievky. A veruže im veľmi chutili. Najmä také vyšľahané. Jedia všetko, čo nezje ich :-), to znamená, že majú pestrú stravu v minimálnych dávkach.

Olovrant

On – 1 ks koláč, 3 dcl Caro kávy, 1,5 dcl vody

Ona – 1 ks koláč, 2 dcl kávy 3 v jednom ( 1 balenie má na 3 posedenia, aby mohla vraj pokojne spať)

Večera

1 tenký chlieb, maslo, pol plátku šunky, pol plátku syra alebo pol vajíčka na tvrdo, on 3 dcl čistej vody, ona 3 dcl bylinkového čaju

Teraz v starobe si veľmi obľúbili zeleninové šaláty, ktoré jedia každý deň na obed aj večeru.

Radosť z každej návštevy

Každá návšteva je u nich vítaná vždy a za každých okolností. Majú ich veľmi často – z rodiny, známi, kolegovia z práce, susedia. Jedna susedka je v ich veku a je taká drobučká, chudučká, samá kostička, keď ju objímam pri stretnutí, ale chodí akoby mala vrtuľu na zadku bez akýchkoľvek pomôcok, polieva záhradu, vytrháva burinu z trávnika...

Po odchode návštevy ostávajú spokojní a radostní, plní dojmov aj keď niekedy unavení až tak, že hneď si ľahnú a zavrú oči.

Duše plné dobra a pohody

Nikoho neodsudzujú a neposudzujú a neohovárajú, no napriek tomu sa majú o čom zhovárať.

Šetrnosť

Ona starostlivo poobšíva deravé ponožky, opraví si pyžamo drobným stehom, manželovi trenky na cvičenie, ktoré by naozaj boli hodné hodiť ich do handár, ale zvyk je zvyk a sú z dobrého materiálu...A on iné nechce.

Dobročinnosť a neustála práca

Napriek šetrnosti, radi sa podelia so svojimi dôchodkami s rôznymi organizáciami, o čom si vedú záznamy. Chodí im denne pošta, niekedy aj 15 listov od nich, lebo ďakujú malým darčekom a zas pýtajú...

Vypisovať šeky, robiť záznamy o všetkom, to je tiež práca v tomto vysokom veku hodná obdivu. Druhá stránka veci je, kde tie peniaze vlastne idú, a či sa vôbec dostanú na pravé miesto.

Neustále vzdelávanie sa

On číta ešte stále odborné články zamerané na jeho bývalú profesiu. Ona si berie neraz anglický slovník, aby napísala v angličtine list známym, či pravopisný slovník, aby vylúštila krížovku, či napísala list rodine.  Číta si denne biblické slovo a niekedy aj nahlas. Jednoducho, udržujú si mozog v činnosti.

Hygiena a hanba, miešaná s hrdosťou

Udržať si hygienu v tomto veku je veľmi zložité, ale oni sa umývajú denne. Nesprchujú sa, nekúpu sa, ale starajú sa o seba samostatne i navzájom bez opatrovateľkinej pomoci. Ako? Nevedno. Zrejme len tak pri umývadle, ale dôkladne. Neznesú dotyky opatrovateliek na intímne partie, ba dokonca sa nesmú chytiť manželovej ruky, aby mu ostrihali nechty. Len raz to videla a manželka  ho od tých čias pekne krásne naučila opilnikovať si nechty tak, že mu vyzerajú ako keby bol na manikúre.

Raz do týždňa hodia do koša na bielizeň všetky svoje veci a zo skrine si vyberajú čisté – celkom sami.

Cvičenie

On cvičí denne 15 min, po cvičení sa vymasíruje kefou a umyje. Do práce chodieval kedysi istú trasu vždy pešo, hoci mal možnosť použiť autobus. Vraj kvôli pohybu. Dnes sa pohybuje s rolátorom a ona „nemusí“ ani cvičiť (ale mohla by, kvôli udržaniu rovnováhy) – chodí hore-dole schodmi, rieši niečo v pivnici, v záhrade, či v práčovni, chodí do mesta vybavovať niečo pre seba, či manžela. Pohybuje sa bez paličky s obomi dávno operovanými kolenami, často sama, no keď ide  z domu, ponúknem jej rameno.

Pokojné riešenie problémov

Každý problém riešia pokojne spoločne a radia sa pritom, čo je lepšie, ako to urobiť...Nezvyšujú na seba hlas, len ak si on vytiahne načúvací aparát.

Isto všetko je aj v ich genetike, ale hlavne v striedmosti pri stravovaní. Mať peniaze a nakúpiť si len to najpotrebnejšie, nekupovať do zásoby, je pre starších ľudí ťažké. No oni to nerobia. Reklamné letáky z veľkých nákupných centier nečítajú. Asi aj preto nemajú pri pohybe bolesti :-),  lebo nemajú telo zanesené všakovakými jedmi z obchodov.

Nuž, moji klienti sú mi veľkým príkladom ako žiť a dávajú mi jasne najavo, čoho sa mám vzdať a čo mám pre svoju budúcnosť urobiť, kým je ešte čas. Je rozdiel chodiť s bolesťami a bez bolesti hoci máte 95...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?