Záhradníkova nenásytnosť

Autor: Karolína Olšavská | 28.6.2017 o 0:40 | (upravené 24.6.2018 o 10:46) Karma článku: 11,80 | Prečítané:  4670x

Za stolom sedel staručký pán Walter a niečo čítal, keď sa otvorili dvere a vošiel záhradník. Odpracoval práve 4 hodiny v záhrade a zapýtal si 100 €.

On sa tak začudovane na neho pozrel, vytiahol ošúchanú peňaženku a záhradník natrčil ruku. Vyplatil mu 100 €, „upracovaný“ človek ich vzal, podal mu na rozlúčku ruku a odišiel s pozdravom.

Jeho manželka, sediaca na pohovke sa akosi prebrala. Po úraze a strate pamäti sa jej začal jej stav zlepšovať a táto suma sa jej nezdala.

- Walter, koľko si zaplatil záhradníkovi? opýtala sa ho neveriac.

- Pýtal 100 €,- odvetil nespokojne.

- To je predsa veľa! Boli sme dohodnutí na 50 €! pokračovala pobúrene. To nevedela, že predtým si dotyčný pýtal vždy viac a viac. Začal 60 €, potom 80 a nakoniec 100 eurami.

- Na budúce sa musím na neho pozrieť. Čo vlastne robí, koľko to bude robiť a koľko si zas zapýta,- zaumienila si jeho manželka.

Keď prišiel piatok a hodina platenia, sedela pokojne na pohovke a čakala. Tá istá situácia, len suma bola o 20 € vyššia. Pán Walter siahol po peňaženke a ona z pohovky zakričala: - Walter, nedávaj mu žiadnych 120 €.

„Prácou zničený človek“ sa pozrel nechápajúc na ňu.  Žeby sa jej vrátila pamäť? No to mám smolu – pomyslel si.

-Koľko sme sa dohodli, keď ste k nám nastupovali? opýtala sa.

- 50 €, -odpovedal.

- Walter, daj mu 50 €, zahlásila a pokojne sedela na pohovke.

Peniaze, natrčená ruka, podaná ruka, rozlúčenie a na tvárach rozhorčenie.

***

Dotyčný záhradník pracoval  aj pre susedku v tom istom dome, v tej istej záhrade, oddelenou len kríkmi. Počas tých 4 hodín dokázal pokosiť aj jej, ostrihať kríky. Za celý čas však  inkasoval v jednej rodine.

- Musím sa opýtať susedky Ingrid, koľko platí záhradníkovi, povedala nahlas po jeho odchode.

Keď si ju pozvali k sebe na kávu, nikdy si nepamätala, koľko mu dala.  Hoci mala 92 rokov, pohybovala sa bez paličky, v záhrade doslova behala a vlastne všade, starala sa ešte sama o seba s pol hodinovou dennou starostlivosťou opatrovateľov z nejakej organizácie, pamäť jej neslúžila. Keď sa jej niekto opýtal, ako sa má, odpovedala: - Mala som 5 bratov, bola som jediné dievča medzi nimi, v škole najmenšia, ale  musela som sa pretĺkať a v behu som vždy vyhrávala. Teraz sa mám celkom dobre, len pamäť strácam.

A naozaj mala problém s pamäťou. Neraz sa prišla do susedov opýtať aký je deň, či je piatok. Lebo v piatok chodila vždy poobede ku kaderníčke, aby v nedeľu šla pekná do kostola. Lenže po 10 minútach zas zazvonila a zas tá istá otázka padla. Opatrovateľka pani Gertrud jej trpezlivo odpovedala, priniesla opäť kalendár a ukazujúc dátum jej povedala: - Nie, pani Ingrid, dnes je nie piatok. Dnes je štvrtok. Zajtra pôjdete ku kaderníčke.

Aj jej vŕtalo v hlave, koľko si pýta asi záhradník od nej. Aj ona pátrala, spytovala sa, no zakaždým rovnaká odpoveď: - Nepamätám si.

***

Jedného dňa, bolo to práve v piatok, opatrovateľka polievala záhon. Pani Ingrid prebehla ako vietor okolo nej s peňaženkou pod pazuchou a šla sa spýtať do záhrady, koľko mu má zaplatiť. Keď sa vracala naspäť, zvedavá opatrovateľka ju pristavila a konečne sa dozvedela sumu.

- 200 €? To nemyslíte vážne. Veď naša pani mu dáva 50€ niekedy 60.

Pani Ingrid sa ospravedlňujúco ďakujúc ozvala: - Viete, bývam sama, som už stará a nepoznám koľko sa platí za takéto práce, nuž potom ma každý môže aj oklamať. Ale ďakujem vám za upozornenie.

Počas vyplácania opatrovateľka nevydržala. Pani Gertrud sa ho opýtala koľko hodín odpracoval, vraj 5 a bude to stať 60 €.

- Nóó, odrobili ste 4 a ½ hod a o ¾ hodiny menej, lebo ste kosili u susedky, vstúpila do ich rozhovoru.

- Ale to trvalo len 10 minút,- bránil sa „ťažko“ pracujúci človek.

- Ach ták, a to za tých 10 minút ste si od nej pýtali 200 € ? To sa nehanbíte okrádať bezbranných chorých ľudí? rozčúlene zvyšovala hlas, aby mu dala jasne najavo, že konečne sa o tom vie.

A on namiesto hanby, jej chcel dokazovať zas opak, že koľko sa narobil, že jej ostrihal aj ružový krík a ešte niečo.

Po jeho odchode, pani Gertrud krútila hlavou neveriac, že sa také niečo mohlo stať. A to netušila vôbec, ako to bolo vtedy, keď ona sama bola bez pamäti...

Dopísané 12.11.2017:

Záhradník sa polepšil. Pracuje 4 hodiny za 50 €. Stačilo zavolať synovi susedky a ten mu dal na výber: Buď prestane okrádať starých ľudí, alebo si pohľadá nového záhradníka...

Je naozaj výborné, keď sa dá šanca na polepšenie. Dotyčný sa musel pekne hanbiť, keď dostal to, čo mu patrilo, aj keď len slovne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?