Zmena času – vplyv na môj biorytmus

Autor: Karolína Olšavská | 28.4.2017 o 0:45 | (upravené 30.4.2017 o 11:24) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  652x

Neznášam zmenu času na letný, či zimný od samého začiatku ako sa zaviedla. Veľa ľudí túto zmenu ani nepostrehne, ale ja bohužiaľ nepatrím medzi nich.

Obyčajne som človek plný energie a neustále som v pohybe. Ráno býva mojím každodenným rituálom cvičenie. Ale kdeže býva! Už len bývalo...

Prišiel letný čas a ja sa neviem zdvihnúť z postele, premôcť sa, rozprestrieť karimatku a pohnúť telom. Každý deň večer si poviem: Zajtra.

Avšak hovorí sa: Zajtra, zajtra len nie dnes, vraví každý lenivec.

Som lenivá? Neviem.

Letný čas mi prináša depresívny stav a ja trpím únavou, ako nikdy. Žeby to bola jarná únava? Neverím tomu. Všetko sa začína dňom, kedy sa posúva čas. Skúšala som si ísť skôr ľahnúť, o hodinu, ba dokonca aj o dve. Ráno vstávam unavenejšia, ako keď si idem ľahnúť. Je to podobné, ako keď som si ľahla niekedy ešte raz, zaspala som a vstala som unavenejšia ako predtým. Poznáte ten pocit, nie?

Tým, že necvičím, mení sa mi úplne všetko. Začínam myslieť viac na sladkosti a jedlá, ktoré by som za normálnych okolností nejedla, pretože ich považujem za nezdravé. Prejedám sa napriek tomu, že viem, čo ma potom čaká. Priberiem a  čoskoro začnú bolesti kolien. Nebudem môcť urobiť drep a vstať bez bolesti. Čo tam potom, nie? Veď mám na to vek!

Až neskôr sa naštartujem. Nie, nepôjdem za lekárom, ktorý mi pichne obstrek za 25 €  za každé koleno, ako som to urobila pred pár rokmi. Vtedy mi konečne dôjde, vystriem si karimatku, položím na ňu ľanovú plachtu mojej starej mamy a začnem cvičiť ako vždy Pozdrav mesiacu prebraté z jogy. Občas zatnem zubami od bolesti, ale cvičím. Cvičenie si prispôsobujem bolesti. To znamená, nič príliš nasilu.  Dva dni mi stačia na to, aby ma kolená prestali bolieť a ja už potom cvičím každý deň a neviem prestať,  kým nepríde zmena času. Úplne si to cvičenie vychutnávam a aj to, že ma kolená vôbec nebolia a teším sa naň. Pridávam si ďalšiu sériu cvikov a cvičím takmer hodinu.

No ešte dnes som stále mimo. Už „až“ tri dni sa zdravo stravujem a nemyslím na sladkosti. :-)

Prechádzam mestom a nekúpim si zmrzlinu, ktorej som dokázala zjesť 2,5 litra za 2 dni! To jedenie by bolo hodné aj videa, ktoré by mohlo zabávať internet. Rovnako je to s jogurtmi, ktoré doslova milujem. Zjesť kilo jogurtu hoci bieleho za deň, tak to je paráda. A čo na to moje telo?  Cítim ho iné. Plné niečoho, čo do môjho tela vôbec nepatrí a vôbec sa nesprávam rozumne. Nuž, jasná závislosť! Nemôžem pozerať ani reklamy, ktoré tak radi dávajú na TV každých 10 minút počas programu.  Načase dostať zdravý rozum.  Keby som videla v reklame  kávu s akým pôžitkom si ju dávajú, okamžite si ju idem urobiť. Je úplne jedno, či je večer a či deň.

Nemôžem vidieť reklamu na jogurty, lebo vzápätí vstanem a idem do chladničky  po môj už zas kúpený polkilový jogurt (dnes – už tretí deň :-) si odlievam denne do decového pohárika  z polkilového jogurtu a budem ho mať na 5 dní).

Pri reklame na čokoládu idem nazrieť manželovi do skrinky, či tam nemá niečo aj pre mňa. Ja si ju málokedy kúpim, lebo ak som otvorila 300 gramovú čokoládu, tak som ju zjedla možno do hodiny.  Hovorí sa tomu „pažravosť“. Podotýkam, že som ju jedla tajne, ako „skriňová“  (možno poznáte ten názov pre alkoholikov), aby ma nikto nevidel.

Už zajtra musím začať cvičiť a nebudem čakať, kým ma rozbolia kolená.  Stačí 20 minút. Ale budem cvičiť. Premôžem ten hnusný letný čas. Držím si palce.

A ináč. Mala by som zažalovať tých, čo  vymýšľajú reklamy, lebo si nemôžem v pokoji pozrieť dobrý program a pridávajú mi na kilách (nielen mne, ale aj mnohým iným).  Ale aj tých, čo vymysleli zmenu času...Urobili zo mňa "závisláčku" a ja musím neustále s niečím bojovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?