Ohľaduplnosť

Autor: Karolína Olšavská | 6.2.2017 o 19:45 | (upravené 24.6.2018 o 10:52) Karma článku: 11,11 | Prečítané:  3478x

Zazvonil zvonec. Opatrovateľka sa rýchlymi krokmi vybrala po schodišti. Brala naraz po 2 schody, aby bola rýchlejšie pri klientovi.

Nie. Nič vážne sa nedeje. To len vždy po jeho obľúbených TV novinách jej zazvoní, aby mu vybrala batérie z načúvacích slúchadiel.

Dnes to bolo o pol hodinu neskôr ako inokedy.

- Prepáčte, že ste museli tak dlho čakať, ale telefonoval som,- ospravedlňuje sa tej, čo sa o neho a manželku stará, hoci jej platí za prácu.

- Nemusíte sa ospravedlňovať, lebo ja som hore vždy do polnoci a mne nie je ťažké vyjsť hore a byť vám k dispozícii, keď potrebujete,- povedala mu s úsmevom.

Napriek svojmu veku vie, že 24-hodinová služba, neznamená 24 hodín práce.

Nedávno sa mu podarilo vyliať moč na deky aj seba. Bolo možno štyri hodiny nad ránom. Nezavolal ju, aby to hneď a zaraz poriadila. Nechal ju spať a naberať síl pre ďalší deň. Potichu sa prezliekol, nezobudil ani manželku a šiel spať do obývačky prikryjúc sa dekou. Pre neho nič pohodlné, ale ohľaduplnosť je ohľaduplnosť.

***

Ona si vzala stoličku z kuchyne do obývačky, kde si robila poriadok s knihami a videokazetami. Skontrolované knihy, nevyradené si chcela dať namiesto. Manžel sedel neďaleko za pracovným stolom a opatrovateľka „špehujúc“, čo zas ide „babuľka“ robiť, videla natiahnutú ruku k manželovi a jednu nohu na stoličke. V tom okamihu vybehla z kuchyne, aby ju zastavila. No nemusela. Lebo manžel zvýšeným hlasom povedal: - Gertrud nie! Nechoď tam, mohla by si spadnúť! Dnes príde naša dcéra, nuž knihy potom vyloží.

 A ona ho poslúchla. Opatrovateľka sa ponúkla, že to urobí, ale nedostala od nej  dovolenie. Vraj nie, lebo isto má dosť svojej práce, momentálne v kuchyni.

Koľkokrát jej už chcela pomôcť, ale ona vždy povedala: - Nie, ja sama! Vy máte toľko roboty s nami, že dobre bude, keď si pôjdete oddýchnuť.

Opatrovateľka sa len usmeje a rozumie jej. Ona chce byť stále rovnako akčná, užitočná a samostatná, ako kedysi. Chce rozhodovať ešte o sebe, o všetkom, čo sa týka v domácnosti. Na svoju samostatnosť si nedá siahať za žiadnu cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?