Ohľaduplnosť

Autor: Karolína Olšavská | 6.2.2017 o 19:45 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  3396x

Zazvonil zvonec. Opatrovateľka sa rýchlymi krokmi vybrala po schodišti. Brala naraz po 2 schody, aby bola rýchlejšie pri klientovi.

Nie. Nič vážne sa nedeje. To len vždy po jeho obľúbených TV novinách jej zazvoní, aby mu vybrala batérie z načúvacích slúchadiel.

Dnes to bolo o pol hodinu neskôr ako inokedy.

- Prepáčte, že ste museli tak dlho čakať, ale telefonoval som,- ospravedlňuje sa tej, čo sa o neho a manželku stará, hoci jej platí za prácu.

- Nemusíte sa ospravedlňovať, lebo ja som hore vždy do polnoci a mne nie je ťažké vyjsť hore a byť vám k dispozícii, keď potrebujete,- povedala mu s úsmevom.

Napriek svojmu veku vie, že 24-hodinová služba, neznamená 24 hodín práce.

Nedávno sa mu podarilo vyliať moč na deky aj seba. Bolo možno štyri hodiny nad ránom. Nezavolal ju, aby to hneď a zaraz poriadila. Nechal ju spať a naberať síl pre ďalší deň. Potichu sa prezliekol, nezobudil ani manželku a šiel spať do obývačky prikryjúc sa dekou. Pre neho nič pohodlné, ale ohľaduplnosť je ohľaduplnosť.

***

Ona si vzala stoličku z kuchyne do obývačky, kde si robila poriadok s knihami a videokazetami. Skontrolované knihy, nevyradené si chcela dať namiesto. Manžel sedel neďaleko za pracovným stolom a opatrovateľka „špehujúc“, čo zas ide „babuľka“ robiť, videla natiahnutú ruku k manželovi a jednu nohu na stoličke. V tom okamihu vybehla z kuchyne, aby ju zastavila. No nemusela. Lebo manžel zvýšeným hlasom povedal: - Gertrud nie! Nechoď tam, mohla by si spadnúť! Dnes príde naša dcéra, nuž knihy potom vyloží.

 A ona ho poslúchla. Opatrovateľka sa ponúkla, že to urobí, ale nedostala od nej  dovolenie. Vraj nie, lebo isto má dosť svojej práce, momentálne v kuchyni.

Koľkokrát jej už chcela pomôcť, ale ona vždy povedala: - Nie, ja sama! Vy máte toľko roboty s nami, že dobre bude, keď si pôjdete oddýchnuť.

Opatrovateľka sa len usmeje a rozumie jej. Ona chce byť stále rovnako akčná, užitočná a samostatná, ako kedysi. Chce rozhodovať ešte o sebe, o všetkom, čo sa týka v domácnosti. Na svoju samostatnosť si nedá siahať za žiadnu cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?