Veľká hanba alebo Mýliť sa je ľudské

Autor: Karolína Olšavská | 16.11.2016 o 22:00 | (upravené 24.6.2018 o 10:52) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  1188x

Gertrud sa po raňajkách pozrela do kalendára a povedala: - Dnes má prísť medzi 10. a 12.hodinou lekár, kvôli stupňu opatrovania.

Tento deň bol vlastne akoby dňom otvorených dverí. Ráno prišla upratovačka, aby vyriadila celý dom. Po nej prišla zdravotná sestra nachystať lieky na celý týždeň. Za pár minút po nej auto s mrazenými polotovarmi, ktoré si pravidelne objednávali. A keď zazvonil zvonec po štvrtý krát a opatrovateľka vybehla oproti prichádzajúcemu, aby mu otvorila, myslela, že prišiel inštalatér. Ošúchané rifle a celkový vzhľad človeka jej vnucovali túto predstavu.

- Dobrý deň, som posudkový lekár a prišiel som posúdiť stav pani Fischerovej.

- Dobrý deň, ja som jej opatrovateľka, - predstavila sa.

Veľmi bola zvedavá ako sa vyvinie situácia a aký stupeň zo siedmich jej klientka dostane, lebo od 1. turnusu, kedy bola vo veľmi zlom stave (nič si nepamätala, nedokázala udržiavať hygienu s močom i stolicou, chodila pomocou rolátora alebo za jej pomoci,  pýtala sa domov, lebo sa cítila v cudzom prostredí, nevedela sa orientovať v čase ani priestore) sa všetko zmenilo. Nevedela akým zázrakom, ale Gertrudin stav sa zmenil o 180°.

Jej 90-ročná klientka sa už vedela orientovať v čase a priestore, objednávala si služby – kaderníčku, pedikurku, písala listy, komunikovala cez telefón, obšívala si oblečenie a aj  s hygienou si vedela poradiť. V rozhovoroch sa zapájala otázkami aj odpoveďami, jej vety už mali zmysel. Prijímala návštevu, prestierala pre ňu stôl.

Keď vošiel lekár do haly, medzi dverami ho chcela privítať Gertrud, no keď ho zbadala, úsmev jej zamrzol na tvári a nedokázala povedať ani slovo. Opatrovateľka ich usadila do obývačky, dala mu zdravotnú dokumentáciu a vzdialila sa, lebo podľa stavu klientky, si myslela, že nebudú mať problém s komunikáciou. To si ale len myslela. Zišla dolu, aby požehlila, keď sa ozval v hale veľmi hlasný nervózny hlas lekára:

- Kde je tá pani, čo sa stará o pani Fischerovú?

- Pani Fischerová je veľmi zábudlivá a nevie mi nič povedať,- vysvetlil jej dosť nedočkavo a nervózne, keď vychádzala hore schodmi.

Pri príchode do obývačky, videla zmätenú klientku, ktorá nevedela skutočne odpovedať. Opatrovateľka nechcela dotyčnému pánovi povedať, že za to môže jeho vzhľad a prístup. Pomyslela si, že to len hrá do karát. Veď každému ide predsa, aby dostal od štátu, čo najvyšší príspevok. Nuž odpovedala bez obáv na všetky otázky lekára, na ktoré náhodou nemusela vôbec klamať.

Lekár vzal tlakomer a opatrovateľka nevychádzala z údivu: snímač oscilácií, ktorý nahrádza fonendoskop sa nachádzal kdesi na boku, a ruku mala klientka vystretú vo vzduchu, predlaktie nemala opreté o stôl tak, aby manžeta bola v úrovni srdca. Žeby niečo nové?

Po jeho odchode sa jej manžel opýtal: - Gertrud, čo sa ťa pýtal lekár?

Nevedela si na nič spomenúť. Ani na jednu otázku. Len povedala: - Vôbec na nič si nepamätám. Len viem, že to bol veľmi nepríjemný človek a ja som sa cítila hrozne.

***

Dva týždne prešli a prišla odpoveď – stupeň č. 4 a vymenované činnosti, ktoré má s ňou opatrovateľka robiť. Ona by sa najradšej schovala pod čiernu zem. List schovala pod obrus, aby ho ani nevidela. Veľmi sa hanbila. Ale prečo má taký vysoký stupeň? Veď ona sa tak snaží! Ustiela postele, skladá deky, šije, minule sa starala aj o manžela, keď mu bolo zle – celú noc nespala, aby jej nedajbože neumrel. Ani opatrovateľke nedovolí, aby sa starala o jej hygienu, ale ani manželovu. Minule mu sama ostrihala nechty...Ani plienkové nohavičky už nenosí. Hrozné! Ona nechce mať žiadny stupeň č. 4.

***

Prešiel týždeň a Gertrud nevydržala: - Pani Nováková, prosím vás, povedzte mi, prečo mám stupeň č. 4. Ja ho nechcem mať. Ja sa veľmi hanbím. Prečo to napísal ten nemožný nepríjemný človek?

Opatrovateľka sa na ňu súcitne pozrela a snažila sa ju utešiť: - Pani Fischerová, vy buďte rada, že ste dostali taký stupeň, lebo dostanete viac peňazí. Veď platíte opatrovateľkám, starajúcich sa o vás oboch  aj agentúre viac ako 3000 €, nerátam ubytovanie a stravu  a to, čo dostanete od štátu, je skutočne nie veľká suma v porovnaní.

V iných rodinách sa hrajú veľké divadlá, deti poučujú svojich rodičov, čo majú robiť, aby sa dopracovali k čo najvyššej sume a vy ste nekonečne smutná . Ja viem veľmi dobre, že to, že ste nevydali ani jedno slovo, spôsobil dotyčný človek, ktorý asi aj vám pripomínal inštalatéra. Rovnako mne bol nepríjemný ako vám, no teším sa, že takto rozhodol. Ja viem veľmi dobre, že váš mozog veľmi dobre funguje, že vaša pamäť sa vám už vrátila a jednoducho, myslí vám to.

- Lenže to je veľká hanba, - nechcela prestať Gertrud.

- Ale aká hanba! Vy nemusíte o svojom stupni nikomu hovoriť a my tiež nebudeme vaším známym a susedom rozoberať rozhodnutie. A môžete povedať, že sme len vaše pomocníčky a hotovo! povzbudzovala ju.

Už dávno si všimla, že všade ju predstavuje pred jej známymi: - Toto je moja pomoc v domácnosti.

A ona sa aj tak cítila, lebo nestarala sa o jej osobnú hygienu, ani o jej program a vždy sa snažila nechať ich spolu s manželom samých niekedy pri raňajkách alebo káve a koláči po obede, aby Gertrud nemala pocit, že stráca titul „domáca pani“. Len tajne ich pozorovala zopodiaľ občas, ak počula zvýšený hlas, aby vedela rýchlo pomôcť, ak by sa niečo vážne dialo.

Vedela, že stav pani Fischerovej sa zlepšil len kvôli jej snahe, kvôli jej hanbe a mohol by sa zmeniť akoby šibnutím prútika, keby nie lásky a podpory celej rodiny. Tá ju hnala vyššie a vyššie a pokroky začali udivovať všetkých, čo prišli do jej blízkosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?