Nenávidený život alebo O nenájdenom šťastí

Autor: Karolína Olšavská | 28.10.2016 o 21:15 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1192x

Keď si sadala do objednaného taxíka, všimla si, že šofér nie je domáci. Opýtal sa jej, ako sa darí ľuďom od ktorých práve vyšla. Pýtal sa na nich, lebo ich častejšie vozieval a boli to jeho obľúbení zákazníci.

Po informáciách trošku posmutnel.

Nevedela celkom odhadnúť odkiaľ pochádza, a tak sa ho opýtala:- Nie ste odtiaľto podľa výzoru, hoci po nemecky dobre hovoríte. Odkiaľ pochádzate?

- Z Arménska.

- A koľko ste tu rokov?

-Dvadsať.

-Dvadsať? No to už dosť. Viete po rusky?

-Áno, to je môj druhý rodný jazyk.

-Aj ja viem celkom dobre po rusky, lebo už takmer 50 rokov si píšem s priateľkou z Ruska, - pochválila sa v ruskom jazyku.

Šofér v tom momente začal rozprávať  ľubozvučnou  ruštinou:

- Áno som tu už 20 rokov, ale neviem si zvyknúť. Pozrite sa na tamtých v autách. Všetci sa ponáhľajú za prácou a naháňajú peniaze. Tu sú tak chladné vzťahy, toľko málo lásky medzi ľuďmi. Všetko sa prepočítava na peniaze!

V rodinách neexistuje taká teplá láska, ktorá ide zo srdca, ľudia sa nevedia objať. Ak matka objíme dieťa, tak nie preto že chce z lásky, ale preto, lebo musí.

Som tu a nenávidím to tu, chýba mi domov, moja krajina, to naše objatie. Ľudia sú tu veľmi studení ako Nemci, tak aj Rakúšania a pripomínajú mi nacistov.

- Ale, myslím si, že nie sú všetci takí. Práve idem z rodiny, kde sú vzťahy veľmi pekné, ľudia sú milí,- chcela ho zastaviť, lebo bol taký rozohnený, že až kričal, keď sa zastavil pred červenou na semafore.

Ruská reč pokračovala, no ona nevedela prepínať tak rýchlo ako on, nuž mu odpovedala v nemčine.

- Som tu, aby som uživil svoju rodinu, ale nie som šťastný. Lebo peniaze mi neprinášajú to, čo som cítil kedysi doma. Život je tu pre mňa veľmi ťažký, pretože je príliš komerčný,- pokračoval  s veľkým hnevom, ktorý z neho doslova sršal. Možno keby mohol, tak si aj udrie, aby vyprchalo z neho to, čo sa v ňom nazbieralo za tých 20 rokov.

Stanica, taxík  zastal. Jeden kilometer ruštiny jej povedali o tomto človeku veľmi veľa. Vypovedal nielen za seba, ale aj za mnohých iných, ktorým chýba rodný domov, zvyky, blízka rodina. Vypovedal aj za tých, ktorí sú nútení odchádzať od detí, od rodín, aby prežili tento život založený na peniazoch, túžiaci po pohladení a láske svojich.

Šťastnú cestu jej zaželal tiež v ruštine a jeho tvár prezrádzala, že konečne viezol zákazníka, ktorému sa mohol zdôveriť s tým, čo ho dlhé roky tlačí.

No nevedno prečo tam zostáva...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?