O človeku, ktorý nemá rád včely, zvieratá ani ľudí

Autor: Karolína Olšavská | 12.4.2016 o 23:26 | (upravené 13.4.2016 o 10:02) Karma článku: 12,23 | Prečítané:  9700x

Bola raz jedna dedina a v nej dvaja susedia a dve susedky. Samozrejme, myslím dva manželské páry. Nažívali si celkom dobre, navštevovali sa a susedské vzťahy si pekne ako sa patrí udržiavali. No prišiel čas, kedy všetko ochladlo.

Jeden zo susedov bol človek milujúci včielky, zvieratá a deti. Svoj čas vypĺňal skutočne nie nadarmo. Ak sa nevenoval včielkam, venoval sa rodine, vnúčatám a svojmu psovi, s ktorým chodil pravidelne na vychádzky.

Raz sa jeho sused rozhodol postaviť si vysoký plot, hoci jeden nízky už mali . No ten mu nestačil. Urobil si dookola celej svojej záhrady niečo také, čo znamenalo: Chcem mať absolútne súkromie!!!

Konča záhrady za plotom, na mieste, ktoré patrilo obci, si postavil včelár úle, ktoré neohrozovali suseda, pretože boli  otočené v dostatočnej vzdialenosti od jeho záhrady, ktorú navyše chránili vysoké stromy.

Včelár sa tešil sa, že včielky budú pracovať nielen pre neho, ale aj široké okolie a prinesie tak úžitok všetkým. A skutočne to neprekážalo okoliu, ľudia  skôr mali záujem o opelenie ovocných stromov. No susedovi s vysokým plotom sa to nepáčilo. Zašiel  za  včelárom a vyjadril sa, že on bude proti včelám bojovať.

Včelár si posunul úle o 2 m ďalej a povedal, že na jeseň včely prevezie niekam inde, lebo už nebolo len tak možné zo dňa na deň, prenášať včely.

No  jedného dňa včelár zaplakal. Keď sa šiel potešiť z včielok, podozrivé mu bolo ticho a žiadny pohyb, žiadne bzučanie. Keď nazrel do jedného z úľov, neveril svojim očiam. Jeho včielky boli mŕtve.

Boj pokračoval na obecnom úrade a keďže susedovcom išlo vraj o zdravie, včelár mal nariadené, aby úle odstránil. Stalo sa.

Na jar si postavil včelár 2 úle zo strany druhého suseda (a ten sa z nich veľmi tešil) aj keď tesne pri jeho plote, vo svojej záhrade. Dodržal pritom všeobecno-záväzné nariadenie o včelách v obci vzdialenosť 12,5 m od neprajného suseda.

No čoskoro na príkaz obecného úradu si musel včely opäť presťahovať.

Ani neviem, či ten sused bol tak včelami milovaný, ale v jednu sezónu mu prišli do záhrady až 3 roje a keďže si myslel, že patria práve včelárovi, zlikvidoval ich, miesto toho, aby ich umožnil odchytiť skúsenému človekovi a mohol si dokonca aj zarobiť.

***

Nedávno sa k jeho plotu zatúlal cudzí pes. Práve pred jeho bránkou urobil potrebu. Lenže obvinený bol včelár. Vraj to urobil jeho pes, s ktorým chodí na vychádzku. Nuž mu „to“ pekne krásne prehodil pred jeho bránku. Včelár vedel, že to nie je pravda, ale nemal šancu suseda presvedčiť.

Človek, ktorý nemá rád tuším nikoho, rozbil zaváracie fľaše a v širokom páse od svojho plota až po železnicu vysypal proti tým, čo mu robia zle. Proti susedom, psom a ktovie ešte proti komu!  Neuvedomil si, že tadiaľ chodia aj deti a že si môžu ublížiť. Nie, zatiaľ sa nič nestalo. Sklo bolo vidno, ale ak sa stratí v rastúcej tráve, nikto ho neuvidí a môže prísť k úrazu.

Ale čo tam po deťoch, či psoch, ktoré mu nechávajú výkaly!!! Hlavné, že on a jeho manželka majú dušu na mieste.

A ja neviem pochopiť, kam siaha ľudská závisť a nenávisť a je mi ľúto nielen včelára, ale aj ich, pretože nosiť v sebe toľko zloby, znamená dláždiť si pomaly, ale isto, cestu do pekla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Matovič je nevypočitateľný, ale aspoň nie je rasista

Ide skôr o osobnostnú črtu než o ucelenú koncepciu.

Beh a horúčavy. Ublížia telu teploty nad tridsiatkou?

Čo sa deje s telom bežca v horúčavách.


Už ste čítali?