Ako sa celá materská škola naučila jesť cibuľu

Autor: Karolína Olšavská | 29.9.2014 o 0:06 | Karma článku: 9,96 | Prečítané:  1549x

Dnes som si zaspomínala zas na materskú školu, na moje bývalé pracovisko.  Asi preto, lebo moja klientka zalovila v polievke cibuľu a položila si ju na tanier.

Začal sa školský rok   a keď bol obed, jedno z detí pri stole (mali sme 4 stoly po 6 detí) pýtalo si od pani kuchárky uvarenú cibuľu z polievky. Takto to šlo deň za dňom. Akurát nie vždy bola v polievke uvarená v celku.  Deti pri stole sa chceli akoby pretekať, nuž aj oni chceli. Prešiel mesiac a keď sa pani kuchárka opýtala, kto chce cibuľu odpovedali všetky deti pri dotyčnom dieťati: Ja! Ja! Ja!..

Čudné to bolo tým pri ďalšom stole a pomysleli si: - Tá cibuľa musí byť dobrá! Aj ja ju chcem! Nebudú len oni chcieť!

 Nuž v októbri ju už chcela polovica triedy.

Keď prišiel koniec roka, chceli počas obeda cibuľu všetci. Aj ja! V živote ma nikto neprinútil zjesť cibuľu doma z polievky. Lenže toto sa nedalo vydržať! Musím ju vyskúšať aj ja konečne, aby som vedela akú má chuť, pomyslela som si.

Jedného dňa sa kuchárka opýtala: - Kto chce dnes cibuľu? Zakričala som aj ja: - Ja! A okrem mňa všetky deti.

- A čo si vy myslíte, že mám toľko cibule v polievke? Už dlhší čas som ju začala aj z domu nosiť kvôli vám. Lenže sa mi minuli aj zásoby. A nemôžem dať do polievky 10 cibúľ! rozčúlene vysvetľovala.

Tak nás všetkých začala pekne deliť – po kúsočku a postupne. Raz jeden stôl, inokedy druhý, a tak ...spravodlivo.

Vtedy som sa poučila: Netreba deťom jedlo vnucovať. Keď nechcú, nechať ich pozerať sa, ako jeme my. Odvtedy som deťom, ktorým nechutilo jesť, povedala: - Nemusíš jesť, len sa pozeraj na deti, ako chutí im.

A často sa stalo, že nevydržalo a odtisnutý tanier si pritiahlo a začalo jesť,  akoby nič. A ja som ho nenápadne pozorovala a usmievala sa popod fúz.

Veru tak. Aj mňa deti učili a naučili aj cibuľu jesť. Dodnes si ju vychutnávam. Nebyť ich, dodnes neviem, ako božsky chutí varená.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?