Ako sa celá materská škola naučila jesť cibuľu

Autor: Karolína Olšavská | 29.9.2014 o 0:06 | Karma článku: 9,96 | Prečítané:  1608x

Dnes som si zaspomínala zas na materskú školu, na moje bývalé pracovisko.  Asi preto, lebo moja klientka zalovila v polievke cibuľu a položila si ju na tanier.

Začal sa školský rok   a keď bol obed, jedno z detí pri stole (mali sme 4 stoly po 6 detí) pýtalo si od pani kuchárky uvarenú cibuľu z polievky. Takto to šlo deň za dňom. Akurát nie vždy bola v polievke uvarená v celku.  Deti pri stole sa chceli akoby pretekať, nuž aj oni chceli. Prešiel mesiac a keď sa pani kuchárka opýtala, kto chce cibuľu odpovedali všetky deti pri dotyčnom dieťati: Ja! Ja! Ja!..

Čudné to bolo tým pri ďalšom stole a pomysleli si: - Tá cibuľa musí byť dobrá! Aj ja ju chcem! Nebudú len oni chcieť!

 Nuž v októbri ju už chcela polovica triedy.

Keď prišiel koniec roka, chceli počas obeda cibuľu všetci. Aj ja! V živote ma nikto neprinútil zjesť cibuľu doma z polievky. Lenže toto sa nedalo vydržať! Musím ju vyskúšať aj ja konečne, aby som vedela akú má chuť, pomyslela som si.

Jedného dňa sa kuchárka opýtala: - Kto chce dnes cibuľu? Zakričala som aj ja: - Ja! A okrem mňa všetky deti.

- A čo si vy myslíte, že mám toľko cibule v polievke? Už dlhší čas som ju začala aj z domu nosiť kvôli vám. Lenže sa mi minuli aj zásoby. A nemôžem dať do polievky 10 cibúľ! rozčúlene vysvetľovala.

Tak nás všetkých začala pekne deliť – po kúsočku a postupne. Raz jeden stôl, inokedy druhý, a tak ...spravodlivo.

Vtedy som sa poučila: Netreba deťom jedlo vnucovať. Keď nechcú, nechať ich pozerať sa, ako jeme my. Odvtedy som deťom, ktorým nechutilo jesť, povedala: - Nemusíš jesť, len sa pozeraj na deti, ako chutí im.

A často sa stalo, že nevydržalo a odtisnutý tanier si pritiahlo a začalo jesť,  akoby nič. A ja som ho nenápadne pozorovala a usmievala sa popod fúz.

Veru tak. Aj mňa deti učili a naučili aj cibuľu jesť. Dodnes si ju vychutnávam. Nebyť ich, dodnes neviem, ako božsky chutí varená.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?