Ako nám pomáhajú lieky

Autor: Karolína Olšavská | 3.6.2014 o 21:37 | (upravené 3.6.2014 o 21:42) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  1778x

Nedávno mi lekár predpísal tri druhy liekov. Keď som ich vyberala v lekárni, opýtala som sa ako ich mám užívať? Či všetky tri do hrsti, zapiť vodou, alebo každý vyžaduje iný čas, ale musia sa užiť v krátkom časovom úseku všetky. - Všetky naraz, - zaznela odpoveď lekárničky. To znamenalo, dať si do hrsti, po jednom užívať a zapíjať vodou., Čiže do minúty.

Na každom informačnom letáku si môžeme prečítať:

Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete užívať tento liek, pretože obsahuje pre vás dôležité informácie.

Každý isto vie, že taký leták prečítať nie je vždy raz, dva, tri. Chce to sadnúť si a čítať aj pol hodiny pozorne a možno aj viac, a ak zabudne  niečo, znovu.

Akosi som verila lekárničke, 3 dni som brala lieky naraz a letáky som si len tak zbežne prečítala. Ale vŕtalo mi to v hlave, a tak som sa na ne lepšie pozrela a pozorne prečítala.

Nuž jeden liek sa mal jesť hodinu pred jedlom, druhý počas jedla a tretí kedykoľvek. Prvý liek je teda isto účinný len v prázdnom žalúdku a nie v plnom a ešte spolu s inými liekmi. Aspoň si myslím.

Keď som prišla ku mojej klientke do Rakúska, všimla som si, že berie iné lieky. Nuž som sa jej opýtala ako ich má brať.

- Lekár mi povedal, že kedykoľvek pred jedlom, počas jedla alebo po. Povedala som mu na to, že v letáčiku som čítala o nežiadúcich účinkoch a on na to odvetil:

- Letáčiky netreba čítať!

Pamätám si, ako som musela poctivo dodržiavať v domácnosti užívanie liekov pri mojom klientovi  v Nemecku podľa letáčika . Jedny pred, iné počas jedla. Keď sa dostal do nemocnice a ja som ho navštívila, klient dostal tabletky a a keďže boli malé, mal ich užiť naraz a zapiť vodou. Samozrejme tomu rozumiem – v nemocniciach, či domovoch dôchodcov nepotrebujú čítať letáčiky, tam ide o to aby pri tom množstve pacientov dostali pravidelne všetky lieky a najlepšie naraz. Kto vie ako si to v žalúdku potom dohodnú.

Nuž ja potom rozmýšľam, že by nebolo zle, vyrábať lieky tri v jednom, alebo päť v jednom. Možno by to tých nemocných ľudí menej stálo a nemuseli by dávať na lieky pol svojho dôchodku, prípadne i viac.

A ja by som sa chcela opýtať kompetentných ľudí, ale skutočne kompetentných, čo lieky vyrábajú a zaoberajú sa ich účinkami, ako je to:

Môžeme lieky jesť ako nám poradia lekárnici, či lekári aj všetky naraz? Neškodia nám viac ako pomáhajú? Nemá farmaceutický priemysel tak nenápadne postupne zbavovať sa skôr ľudí ako im pomáhať?

Myslím si totiž, že tento priemysel je iba obyčajný obrovský biznis založený na klamstve, hoci je nekonečné množstvo príkladov, že lieky aj pomáhajú. Len zdá sa mi, že dočasne, kým nedostaneme  ďalšie a ďalšie.

O tom ako je to s liekmi, hovoria aj správy, koľko ton sa ich vyhadzuje pre rôzne príčiny a stávajú sa vlastne nebezpečným odpadom, ktorý sa dostáva do našej, už veľmi krehkej prírody.

A kedysi nás liečila práve ona...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?