Vaše oko nie je akútny prípad, príďte na druhý týždeň...

Autor: Karolína Olšavská | 22.3.2014 o 15:29 | (upravené 22.3.2014 o 16:57) Karma článku: 11,84 | Prečítané:  1448x

Postihla ma celkom banálna, ale predsa nepríjemná bolestivá záležitosť. Moje oko začalo nejako viac a viac slziť. Najprv len trošku, sem-tam. Ani som tomu nevenovala nejako pozornosť, lebo som to spájala s upchatou nosnou  dutinou . Napriek tomu som sa chystala k lekárovi, aby som si niečo nezanedbala. Večer som už bola rozhodnutá, že ráno navštívim obvodného lekára. Aj som ho navštívila. Posťažovala som sa mu aj s bolesťou, tečúce oko prezrel a odporučil ma k odborníkovi.  Aj som hneď šla.

Vojenská nemocnica v Ružomberku má svoje meno a chodia sem ľudia zo široka - ďaleka. Komplex budov a obrovský areál dá mnohým zabrať. Najmä, ak tabuľky nie vždy dobre navedú do cieľa. A aj ja som dobrých 20 minút behala dookola, kým som našla správny vchod s nápisom, ktorý bol pre mňa - „postihnutú" - nečitateľný.

V zdravotníctve som ja zatiaľ nemala to šťastie, alebo lepšie povedané nešťastie, stretnúť sa s neochotou alebo odmietnutím. Bol piatok a napriek tomu, že nebolo trinásteho, stretla som sa predsa  s osobami, ktoré myslím, že nie sú na správnom mieste.

Očná ambulancia z dôvodu choroby lekárky bola zatvorená. Obrátila som sa na recepciu na očnej klinike, kde sedela sestrička a povedala som jej o mojom probléme s okom:
- Tri týždne vám už slzí oko? Neviem, či vás lekár vezme. Asi skôr nie, lebo to nie je akútne. Nejde o úraz,- nepotešila ma mladá dobre vyzerajúca sestrička. A mne sa zazdalo, akoby povedala: Keď ste to vydržali tri týždne, môžete pokojne aj ďalší.

- Lenže oko ma začalo už veľmi bolieť,- nechcela som sa dať odbiť.

-Viete, čo? Skúsim sa ho ísť opýtať,  čo povie,- vliala do mňa trošku nádeje.

Nestihla  však vstať, keď pristúpila k nej kolegyňa. Ukázala jej teda môj odporúčací lístok od lekára. Sestrička pozrela na mňa a dôležito  skonštatovala, že pán doktor ma nevezme, lebo nejde o akútny prípad. Tá prvá mi to zopakovala, aby som dobre rozumela, podávajúc mi dokumentáciu a dodala:

- Vidíte, hovorila som vám. Príďte na budúci týždeň.

Zvrtla som sa na päte a šla som domov. Do večera som dostala také neznesiteľné bolesti, že som skutočne nevedela, čo s okom robiť. Na viečku sa mi vyliali drobné pľuzgieriky, celé viečko pálilo a z kútika oka mi tiekol hnis. Priložila som si chladný obklad na oko, aby som si uľavila. A po polhodine neustáleho opakovania obkladu som zaľahla. Bolesť ma však zobudila o piatej nad ránom a tak som manžela poprosila, aby ma zaviezol na pohotovosť, lebo som sa bála, ak by to bol herpes.

Keď sme prišli na pohotovosť do  budovy, odkiaľ ma včera vypoklonkovali, sestrička ma prívetivo prijala a pán doktor sa ma opýtal: - A prečo ste neprišli skôr?

- Práve som bola v Rakúsku a necítila som to nejaké akútne, keď mi len občas oko zaslzilo. Až keď som prišla domov oko začalo tiecť a bolieť. Včera ma odporučil k vám obvodný lekár, ale dve vaše sestričky po porade zhodnotili, že to nie je prípad, ktorému by sa musel lekár venovať súrne a poslali ma domov s tým, aby som prišla na ďalší týždeň,- posťažovala som sa.

Lekár zdvihol obočie a povedal: - No, ten lekár, čo vás mohol vziať som bol ja. A včera som nemal veľa prípadov, akurát tak pár zaslzených babiek. O koľkej ste tu boli?

-Okolo pol desiatej ráno, - odvetila som.

- No nemal som tu takmer nikoho. A dnes ste ma museli zobudiť,- dodal trošku vyčítavo. Výčitka však smerovala skôr na včerajšie personálne obsadenie.

Bolo mi ho ľúto, lebo sestrička mi predtým povedala, že spí, má totižto dve 24-ky za sebou.

Oko mi vymyli, dali doň potrebnú masť a o 15 minút sme boli hotoví. Herpes sa zatiaľ nepotvrdil, ale lekár ma upozornil, že keby nepomohlo a bol by to predsa herpes mám prísť a musí mi nasadiť inú liečbu.
Škoda, že jeho dobrý prístup, pokazili tie mladé dámy, čo nevedia odhadnúť svojho kolegu, ktorý má  predsa len trošku vyššiu moc. Do mesta som tak musela ísť dva krát a zaplatila som si aj poplatok na pohotovosti. Nie, nie mi je ľúto 2 €, lebo mi veľmi odľahlo a bolesť necítim, akurát mi je ľúto, že v zdravotníctve je ťažké odhadnúť diagnózu a situáciu. Nabudúce budem oveľa viac neústupčivejšia a nedám sa takto vyhodiť. Oko je predsa len oko.
Nuž nedajte sa vypoklonkovať ani vy, ak sa stretnete s niečím podobným a bude práve piatok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Štát v službách smerákov: najprv prídu hrubokrkí, po nich grófka Rošková

Farmári z východného Slovenska hovoria o bezpráví a o strachu. Šíriť ho má organizovaná skupina za asistencie policajtov a štátnych úradov.

EKONOMIKA

Ceny bytov sú vysoké. Oplatí sa ešte nehnuteľnosť kúpiť?

Ak človek zvažuje kúpu nehnuteľnosti, mal by zvážiť viacero faktorov.


Už ste čítali?