Hodnota vianočného pozdravu alebo darčeka

Autor: Karolína Olšavská | 21.12.2013 o 20:15 | (upravené 22.12.2013 o 12:58) Karma článku: 11,81 | Prečítané:  1050x

Predvčerom  sme dostali vianočný pozdrav, ktorý nás veľmi potešil. Niežeby ma nepotešili ostatné od rodiny. Tento však bol výnimočný. Prišiel z Talianska a  robila ho moja 10-ročná vnučka, ktorá si vymyslela s mojou dcérou vianočný projekt pre rodinu: Vytvoriť vianočné pohľadnice vlastnoručne s malým darčekom a veľmi milým textom. Pri tom čase a povinnostiach, ktorý majú obe, pracovali na nich viac ako mesiac, aby urobili spoločne pár pohľadníc a pár papierových gulí. Predstava, ako dcéra konečne zanáša pohľadnice na poštu, ktorá je vzdialená 6 km a kráča s kočíkom peši, spôsobila, že tento vianočný pozdrav má pre mňa vyššiu hodnotu, ako akýkoľvek dar .

Vnučkin vianočný darčekVnučkin vianočný darčekOK

Keď som ho čítala, po prvýkrát som si uvedomila hodnotu vianočného pozdravu v papierovej podobe. Prečo? Lebo už aj ja sa začínam nejako viac a viac uchyľovať k pozdravom v digitálnej podobe. Šetrí to čas, peniaze a rodina je rýchlo vybavená...

Kedysi som od mladšej dcéry a jej dcérky dostávala ako darček kalendáre s obrázkami na Vianoce. Obrázky ručne vyrobené robili počas roka a pre mňa mali tiež veľkú hodnotu a dodnes ich mám odložené, aby som si z nich raz urobila obraz, keď príde čas.

Po obdržaní pozdravu som si spomenula na príbeh, ktorý som zažila ako opatrovateľka pri mojom klientovi v Berlíne. Pán Sturm koncom novembra povedal svojej manželke, žeby mali poposielať vianočné pozdravy. Ona však bola nejako zaneprázdnená a nemala to v úmysle riešiť a skôr bola za pozdravy po telefóne a prostredníctvom internetu. Lenže on nástojil na svojej požiadavke a keď to zopakoval po tretí krát, manželka mu povedala, aby teda pripravil zoznam ľudí, ktorým chce poslať pozdrav. Pamätám sa, ako sedel za stolom, úporne rozmýšľajúc, komu pozdravy poslať a postupne si mená písal na papier. Nebolo by na tom nič, lenže pán Sturm mal diagnózu, ktorá mu písanie veľmi sťažovala.  Písal veľmi drobným písmom, takmer nečitateľným a stĺpec mien smeroval zľava doprava.

Konečne zoznam napísal. Zišla sa celá rodina, aby napísali pozdravy spoločne pre rodinu  a postupne všetci (môj klient s manželkou, ich tri deti s dvomi partnermi) sa podpisovali.

Bol to posledný podpis môjho klienta, ktorý to ešte pred Vianocami dokázal. Keby vedeli všetci tí, ktorí pozdrav dostali, koľko ho to stálo úsilia a aký ostal po podpisovaní na smrť unavený pán Sturm, možno by si ho odložili aj na pamiatku.

Nuž asi takú hodnotu má aj tento pozdrav, ktorý si v novom roku uložím do škatuľky s nezabudnuteľnými darčekmi :-).

clanok_foto_991_orig_res.JPG

 

Pre potešenie oka pripájam obrázky z darovaných kalendárov od mojej dcéry, nevesty  a oboch vnučiek:

1_res.JPG

2_res.JPG

3_res.JPG

4_res.JPG

5_res.JPG

6_res.JPG

 

38_res.JPG

7_res.JPG

8_res.JPG

 

9_res.JPG

10_res.JPG

11_res.JPG

12_res.JPG

13_res.JPG

14_res.JPG

15_res.JPG

16_res.JPG

17_res.JPG

18_res.JPG

19_res.JPG

20_res.JPG

21_res.JPG

22_res.JPG

23_res.JPG

24_res.JPG

 

A tieto som už stihla z kalendára vystrihnúť , aby som si z nich urobila koláž.

25_res.JPG

26_res.JPG

27_res.JPG

28_res.JPG

29_res.JPG

30_res.JPG

31_res.JPG

32_res.JPG

33_res.JPG

34_res.JPG

35_res.JPG

36_res.JPG

37_res.JPG

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?