Muzika tisícich príbehov alebo Niečo o neznámom umelcovi

Autor: Karolína Olšavská | 5.10.2013 o 22:29 | (upravené 9.11.2013 o 19:43) Karma článku: 4,60 | Prečítané:  691x

Cítite sa unavene? Chcete odohnať negatívne myšlienky alebo chcete sa len tak unášať muzikou? Skúste sa započúvať do skladieb Ivana Sokolova, či Johna Sokoloffa a možno sa vám to podarí. Mne sa žije s jeho skladbami  akosi ľahšie už 3 roky a oddychujem pri nich napriek tomu, že práve pracujem. Ani neviem, ako som k nim prišla. Zdá sa mi, že mi jednu z nich poslal syn v e-maili so slovami: Mami, toto sa ti možno bude páčiť.

Niektoré  jeho skladby sú nostalgické, ale aj hravé, nežné, pokojné a plné pohybu. Často vidím pri nich drobčiace víly na mäkučkej tráve, ľahučko vznášajúce sa oblaky, vlniace sa lúky plné pestrofarebných kvetov, slzy tečúce z očí, poskakujúce deťúrence, šantiace motýle, oddychujúcich ľudí pri káve, či dobrom vínku v reštauráciách s tichou muzikou, objímajúcich sa ľudí...vidím skutočne všeličo a pri počúvaní relaxujem, zbavujem sa starostí, problémov a moje myšlienky sú odrazu plné dobra, ktoré si uvedomujem.

Negatívne zo seba zhadzujem a to sa stráca kdesi v diaľke, prípadne sa rozplynie ako ranná hmla.

Jeho skladby mi prinášajú vždy nejaký iný príbeh, pretože oni môžu vyjadrovať tisíce príbehov. Ja dokážem byť pri ich počúvaní aktívna, dokážem pri nich relaxovať a vidieť nekonečné množstvo rôznych obrazov, či zaspávať.

Keď sa pozerám na videách ako hrá, mám pocit, že nehrá len rukami, ale v skutočnosti celým  svojím srdcom a dušou. Muzika znamená pre neho život. Všetko vníma cez ňu.

Kto vlastne Ivan Sokolov je?

Žije v Los Angels a nikdy nebol v Rusku. No ak sa vám podarí započúvať sa do jeho hudby, máte pocit, že ju mohol napísať len Rus a vôbec sa nebudete mýliť, hoci Ivan Sokolov prežil celý svoj život v Amerike.

Jeho dedko bojoval ako 14- ročný v osetínskom prápore a neskôr s vojskami opustil Rusko a dostal sa do Los Angels, kde ruský emigranti prvej vlny založili spolok, v ktorom sa vychovávalo pokolenie ruských Američanov. Od detstva ich učili ľúbiť Rusko, históriu, kultúru, tradície. Čítali ruských spisovateľov, básnikov, počúvali ruskú muziku. Pravdaže veľký vplyv mali na nich príbehy dedkov a babičiek, ľudí poznajúcich  A. Čechova, K. Stanislavského, S. Rachmaninova. Veď mnohí z nich boli sami časťou ruskej kultúry, ruskej inteligencie. Oni si obľúbili Ameriku, ale to neznamenalo, že o to menej ľúbili Rusko. K tejto láske vychovávali svoje deti, vnukov i pravnukov.

Ivan Sokolov vyrástol v spoločenstve pri Preobraženskom chráme, v jednej z troch pravoslávnych cirkví Los Angels, a tak sa naučil skôr po rusky hovoriť a spievať ako po anglicky.

Hrať začal ako 6-ročný v dome, kde vždy znela muzika. Keď jeho a sestru matka ukladala na spánok, púšťala im platne s klasickou hudbou. Dlhé roky zaspávali pri tejto hudbe a tak nečudo, že sa stali obaja hudobníkmi. Pravdaže medzi Ivanových obľúbených skladateľov patrí Čajkovskij, Rachmaninov, Rimskij-Korsakov, Prokofjev. V ich dome sa striedala jazzová a rocková muzika s piesňami Ľudmily Zykiny a skupinou Alexandrovovcov.

V osemnástich rokoch Ivan napísal svoju prvú skladbu. Neskôr sa ich počet zvýšil na 200, ale nikomu ich neukazoval. Skladal ich vtedy, keď niečo prežíval a pocity vyjadril v jeho skladbách. Cítil, že muzika lieči rany. Nič si nezapisoval na papier, všetky skladby mu zvučali v hlave, napriek tomu na ne nezabúdal. Mal zápisník, kde si zapísal udalosť, dátum, meno v akomsi kľúči, ktorý vyjadroval určitú skladbu. Dlho si takto písal pre seba, až raz si povedal, že prišiel čas a začal svoje skladby písať, založil skupinu muzikantov a nahral svoje prvé CD.

Disk mal úspech a priniesol mu prvý významný zárobok. jeho melódie zazneli v populárnom televíznom predstavení „The Bonny Hunt Show".Neskôr prišla možnosť pracovať nad druhým diskom a po niekoľkých mesiacoch húževnatej práce vzniklo CD pod názvom „Valley"(Dolina, údolie). Potom prišli časy, kedy celé dni nesedel za klavírom, ale veľa muziky nosil v hlave, čo bolo pre neho ťažšie, únavnejšie, lebo musel rozmýšľať, ako zahrajú v určitom mieste husle alebo flauta, kde prejde legato do staccata...

Okrem muziky mal Ivan rád aj šport. Hral v americkom futbale dlhé roky, bol aj trénerom.

(Časť textu som preložila z článku Žije taký mládenec... zverejnený v Novom ruskom slove od T.Boľšakovej)

Ak vás môj článok oslovil, skúste si kliknúť na moje odporúčané linky, prípadne si vyhľadajte na YouTube jeho videá a započúvajte sa na chvíľu do skladieb Ivana Sokolova. Možno budete patriť aj vy medzi tých, čo sa nechajú jeho muzikou unášať a zbavíte sa napätia v sebe, prípadne si zaspomínate na staré krásne časy...

Skladby Ivana Sokolova vo videách:

Sunnywood

Kroshka Waltz

Alone

Espano Russo

Walnut Grove

Alma de san Pedro

 

 

Z fotoalbumu Ivana Sokolova:

 

 

1_res.jpg

2_res.jpg

3_res.jpg

4_res.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?