A prečo som ľúbila „zbojníkov“?

Autor: Karolína Olšavská | 24.3.2012 o 14:26 | (upravené 29.3.2012 o 10:16) Karma článku: 1,49 | Prečítané:  396x

Občas som dostala otázku: Ako môžeš mať rada tých „zbojníkov"? A ja som povedala: - Lebo tí „zbojníci" majú v sebe veľa dobra, napriek tomu, že navonok pôsobia zlým dojmom. Ten získali z okolia, ktoré ich takto vyformovalo. Mohli to byť rodičia, starší kamaráti z ulice a ak ich budem odsudzovať, nedám im šancu. Oni musia vedieť, že im verím, že ich mám rada takých akí sú, že chápem to, čo cítia.

Keď som sa na nich hľadela, nikdy som sa neriadila tým, čo urobili, lebo v tej chvíli, keď som sa im zahľadela do očí, videla som v nich oveľa viac. Videla som tam veľa lásky, múdrosti, smútku, neistoty, ale aj radosti, vzdoru, túžby...

Raz som sa dostala k jednému zážitku mojich dvoch „zbojníkov" - dvojčiat úplne náhodne. Vraj jedného letného večera o 21.30 hodine sa po dedine, kde som pracovala ako učiteľka MŠ,  obaja preháňali, no a pravdaže kričali z plného hrdla, ako sa len dalo. Vôbec netuším, kde boli vtedy ich rodičia.

V jednom z domov bývala staršia pani, ktorá už chcela aj spať avšak nedalo sa jej, lebo na ulici bolo veľmi hlučno. Vyzrela vonku a zbadala preháňajúcich chlapcov. Zavolala na nich. Jeden sa zastavil a zahľadel sa na pani, ktorá práve povedala: -Chlapci, už je veľa hodín a už by ste mohli ísť aj spať! Ja by som tiež chcela, ale moc kričíte.

Odpoveď, ktorá zaznela z úst 5-ročného dieťaťa  v tej chvíli, ju veľmi zarazila, lebo zaznela: - Čuš, ty tetka stará! Daj si pozor, aby si z toho okna nevypadla.

Keď som si vypočula tento zážitok, okamžite som vedela, ako ho vyriešim. Práve som mala poobednú službu a bývala som na spaní. Opäť som si vymyslela rozprávku s týmto skutočným príbehom aj skutočným menom dieťaťa. Hovorila som ako mal Rudko pri sebe čertíka a anjelika, a tí mu radili, čo má robiť. Do ľavého uška mu šepkal čertík to zlé a do pravého anjelik dobré. Avšak...

Pri  rozprávaní sa Rudko tváril veľmi previnilo. Po dokončení rozprávky sa deti vyjadrovali, k správaniu Rudka, čo by mal teraz  urobiť a on počúval. Spoločne sme sa dohodli, že by bolo dobré, keby sa šiel ospravedlniť tej tete.

Myslela som si, že to s jeho povahou bude ťažké dosiahnuť, ale on nič neodmietol, a keď sme raz pri vychádzke zbadali dotyčnú pani v záhrade pred domom, Rudko sa jej pekne ospravedlnil. Pani mu povedala o svojich pocitoch, ako ju to všetko mrzelo, ako nemohla preto ani spať a Rudko zopakoval svoje ospravedlnenie. Deti sa tešili potom spolu, že teta je už usmiata.

A prečo som vlastne ľúbila týchto „zbojníkov"? Ja som s nimi nemala v podstate problémy. Poznala som ich náturu, ich obľúbené činnosti a ak som ich potrebovala pri práci v záhradke, nebolo lepších pomocníkov od nich. Ak bola práve jar alebo jeseň, pomáhali mi čistiť kvetinové hriadky od buriny, odvážali ju do kontajnera na fúrikoch, a bola to ich najlepšia hra. Ak som ich zamestnala podobnou činnosťou, pracovali s chuťou a nevyrábali žiadne pestvá. Pamätám ako maminke chceli priniesť liečivý čajík z lipy, aby mala, keď bude chorá, a tak som im popriťahovala konáre lipy, aby na ne dosiahli a oni tými ich šikovnými rukami pripravili darček pre mamku. Cítili sa takí dôležití a užitoční a ja som sa veľmi tešila...

Nuž, keď vidíte, čo všetko je v takých „zbojníkoch", môžete ich neľúbiť? Nie, to sa vôbec nedalo.

Keď mi odchádzali z materskej školy bolo mi veľmi smutno. Prežila som s nimi 3 úžasné roky a boli mojimi ďalšími učiteľmi. Naučili ma ďalšej zásade:

Zásada č. 12 : Ak sa naučíš ľúbiť „zbojníkov", oni ti tú lásku vrátia a budú ťa rešpektovať!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?