Šikanovanie v materskej škole

Autor: Karolína Olšavská | 22.3.2012 o 9:30 | (upravené 22.3.2012 o 9:46) Karma článku: 10,55 | Prečítané:  1821x

Znie to asi neuveriteľne, ale počas mojej praxe som v materskej škole zažila aj šikanovanie. Obyčajne tí, čo ju robia nejakým spôsobom trpia, niečo im chýba. Obeťami sa stávajú  deti, ktoré sa od iných trošku odlišujú.

Z neveľkého množstva prípadov spomeniem dva.

 

V prvom prípade šlo o dievčatko Vierku, ktorá bola nemanželským dieťaťom, mamička bola slobodná a napriek tomu, že otec žil, Vierke bolo povedané, že umrel. Keď sme preberali rodinu a deti mali hovoriť o tom, čo ich ocko robí, aký je, ona veľmi trpela závisťou a túžbou po otcovi. Počas zamestnania som si ju začala viac všímať. Ak sme sedeli v kruhu a rozprávali sa, ona si vždy vyhľadala miesto pri jednom útlom, utiahnutom dievčatku. Bolo mi to divné, lebo ona ju nemala rada. Počas zamestnania si ju neustále premeriavala, nenápadne štípala, drgala do nej. Najprv som ju presadila na iné miesto a chcela som vedieť, čo sa stane, keď sa budem tváriť, akože o ničom neviem. Vierka ju však vyhľadávala naďalej a ja som sa rozhodla sadnúť si s ňou k stolu a porozprávať sa o tom, prečo ubližuje Žanetke.

Nevedela mi odpovedať, ale zato pozorne počúvala, keď som jej hovorila o pocitoch Žanetky:

- Vierka, vieš, Žanetka je malá, nevie sa brániť a vôbec nie je žalobaba. Ak ju ty štípeš, ju to veľmi bolí. Odtiahne sa od teba, ale ty sa znovu pritiahneš a znovu ju uštipneš. Znovu jej spôsobíš bolesť. Ona je bezbranná a ty si silná. Silní by mali brániť tých slabších a nie im ubližovať.

Potom som zavolala aj Žanetku a pred Vierkou som sa jej opýtala, ako sa cíti, keď jej ubližuje a ona povedala rovnako ako ja. Po rozhovore sa Vierka ospravedlnila Žanetke, objala ju a odvtedy prebrala zas úlohu prehnanej opatrovateľky o ňu a ja som mala problém istý čas jej vysvetliť, že ju nesmie obťažovať  až tak veľmi svojou prítomnosťou v jej blízkosti.

V druhom prípade šlo o chlapca Jurka, ktorý patril k veľmi živým deťom a tiež do istej miery trpel nevšímavosťou rodičov. Tento si vybral ako obeť mentálne postihnuté dievčatko Danku. On do nej zas obyčajne narážal a nenápadne udieral počas hier.

Postoj som zaujala rovnaký ako v prvom prípade, ale rozdiel bol v tom, že Danka sa posťažovala aj doma rodičom. Nechcela ísť do materskej školy, plakala a rodičia sa začali pýtať prečo. A ona im dokázala pekne vysvetliť. Na druhý deň prišiel za mnou otec a povedal mi , že Jurko ubližuje Danke a ona odmieta ísť do škôlky. Jurko ešte nebol v triede, prichádzal neskôr, ale v ten deň som pracovala celý deň a tak som mu povedala, aby sa v poobedňajších hodinách s ním v triede porozprával sám. Pravdaže za môjho dozoru trošku z diaľky.

Ocko prišiel, deti sa po olovrante už hrali a ja som milého Jurka zavolala a povedala som mu:

- Jurko, Dankin ocko sa chce s tebou porozprávať o niečom. Sadni si tu za stôl, ocko si sadne ku tebe a bude sa ťa na niečo pýtať.

A ocko sa pýtal:

- Jurko, prečo ubližuješ mojej dcére Danke?

Jurko sa zháčil a bol by sa vtedy najradšej schoval kdesi do myšacej diery. Ujsť sa nedalo a on musel vydržať.

- Neviem,- znela odpoveď z úst malého tyrana.

- Ty ju nemáš rád?

Jurko mlčal.

- Pozri, ak ju nemáš rád, vyhýbaj sa jej. Nedotýkaj sa jej, lebo pozri sa na moje ruky. Sú veľké, mám v nich veľa sily a ak ešte raz udrieš Danku, prídem ťa potom ja zbiť,- povedal výhražne veľký otec s veľkými rukami a dodal: - Sľúb mi, že sa Danky viac nedotkneš takýmto spôsobom.

- Sľubujem,- odpovedal vinník.

Potom si obaja podali ruky, že všetko platí.

Od tých čias sa Danka cítila v materskej škole dobre a Jurko už neubližoval nikomu. Keď sa stretával s Dankiným otcom, nepociťoval strach, ale veľký rešpekt.

Tieto zážitky ma priviedli k ďalšej zásade:

Zásada č.8: Buď všímavá voči všetkým trpiacim deťom a včas zastav zlo citlivým spôsobom!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?