Ako som adaptovala nielen dieťa, ale aj rodiča:-)

Autor: Karolína Olšavská | 15.3.2012 o 16:32 | (upravené 15.3.2012 o 16:44) Karma článku: 12,99 | Prečítané:  1183x

Pri spomienkach na adaptáciu detí mi prišla na um jedna príliš úzkostlivá mamička a jej dieťa, ktoré malo tiež problém s adaptáciou.

Bola som vtedy riaditeľkou materskej školy a ten titul som nikdy nemala rada. Hneď od začiatku si museli zvykať rodičia na to, že ma ich deti budú volať teta Kaja. Prišlo mi to rodinnejšie a pre mňa príjemnejšie. Pracovala som tak 7 rokov a naozaj som nemala s tým problém. Zvykla som si, že aj rodičia ma tak volali a pri stretnutí ma aj tak oslovili.

Raz do materskej školy zavítala s prosbou mamička zo susednej dediny, či by som jej nevzala dieťa. My sme mali detí málo, nuž ja som sa potešila každému dieťaťu. Nevedela som však, že mamička je veľmi nedôverčivá a až príliš úzkostlivá na svoje dieťa, nádherné okaté dievčatko s menom Alenka. Opýtala sa ma, či môže so svojím dieťaťom chodiť do materskej školy a zdržať sa doobeda s ňou. Potešila som sa tomu, lebo keď si dieťa takto zvyká na škôlku, jeho adaptácia je oveľa lepšia, ale všetko musí byť pritom premyslené, lebo deti sa za týchto okolností správajú vždy trochu inakšie, sú hlučnejšie, viac si dovolia.

Mamička sa každý deň zúčastňovala ranných hier, rozcvičky, desiaty a zamestnania (teraz sú to aktivity). Všímala si môj prístup k deťom, ako riešim rôzne situácie, ako sa s nimi hrám, či som k jej dieťaťu spravodlivá, či si ho všímam. Bola tam veľkým pozorovateľom. Neskôr sa pýtala, či môže prísť aj poobede a vidieť ako sa jej dieťa hráva. Súhlasila som a doma som rozmýšľala, čo pre túto mamičku urobiť, aby jej úzkostlivosť nebola taká prehnaná. Napadlo ma robiť pomocou mobilu pre ňu krátke videá, na vychádzke, pri hre, proste počas dňa. Potom som to vložila do počítača a ona si ich potom prezerala so svojím dieťaťom ešte v MŠ. Deň, čo deň a jej úzkostlivosť sa strácala. Získali sme dôveru a dieťa sa krásne adaptovalo a mamička tiež :-). Jej návštevy ustali a videá som už nemusela robiť.

Tento nápad som si potom osvojila a keď som robila v súkromnom centre, pár rodičov dostalo odo mňa CD s krátkymi videami o tom, ako sa ich dieťa správalo počas dňa. Môžem povedať, že ich to veľmi potešilo.

A mňa zas tešila spokojnosť rodičov a  každý deň z práce s úžasnými tvormi.

Naučila som sa ďalšej zásade: Zásada č. 3: Nauč sa spolupracovať s rodičmi!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?