Ročné vyúčtovanie za elektriku alebo ako pomiasť obyčajných ľudí

Autor: Karolína Olšavská | 25.2.2012 o 16:18 | (upravené 25.2.2012 o 17:20) Karma článku: 14,82 | Prečítané:  4990x

Tento týždeň nám prišlo ročné vyúčtovanie  za elektriku. S manželom sme sa tešili na preplatok, lebo minulý rok nám vrátili 18,45 Eur a teraz sme minuli len o jednu kWh viac. Po otvorení faktúry sme boli však nemilo prekvapení. Prišiel nám totižto nedoplatok 15 Eur. Keď som si porovnávala faktúru z minulého roka, všimla som si že najväčší rozdiel je v tarife za prevádzkovanie systému a v odvode efektívnej sadzby NJF  a spolu šlo o zvýšenú sumu na 33,57 Eur.

 

Chcela som porozumieť tomu. Vyhľadala som si stránku www.sse.sk a našla som si vysvetlenie faktúry http://www.sse.sk/scrapl/faktury/faktura_dom.html, ale čo to znamená, na čo vlastne prispejem sumou 33,57 Eur  som z toho aj tak nepochopila (Zamestnanci, ktorí tvoria tieto vyúčtovania isto museli prejsť náročnými školeniami).

Tarifa za prevádzkovanie systému = Čo a v akom množstve je Vám fakturované, či už mesačná platba za odberné miesto (rozpočítaná na mesiace a dni), samotná dodávka elektriny (v MWh) alebo regulované poplatky vynásobené jednotkovou cenou.

Odvod efektívnej sadzby= Na základe nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 426/2010 je od 1.1.2011 súčasťou koncovej ceny elektriny pre domácnosti odvod do Národného jadrového fondu vo výške 3 EUR/MWh, resp 0,003/kWh.

Chcela som tomu porozumieť viac, a tak som si posťahovala dokumenty zo stránky za rok 2011 a 2012, ale keď som stiahnuté dokumenty prešla, uvedomila som si, že na to by som musela mať školu, aby som im porozumela. A keby som študovala tieto dokumenty aj týždeň, vôbec by mi nebolo jasné, ako to so zvyšovaním elektriky vlastne je. Keď som si pomyslela, koľko domácností je so staršími ľuďmi, ktorí neovládajú internet a nedokážu čítať tie podrobne písané drobné riadky na faktúre, napadlo ma, napísať článok na blog aj za nich. Snáď im potom ich deti alebo vnúčatá budú vedieť vysvetliť také veľké zvýšenie sumy na faktúre, hoci sa snažia silou mocou šetriť každú kilowatthodinu.

Celkom zrozumiteľné mi boli Prehľady cien dodávky elektriny pre domácnosti, avšak keď som si vynásobila našu spotrebu cenou + Mesačná platba OM/mesiac ( Je to zrejmé nájom za elektromery) vyšla mi suma  asi 221 Eur, ale moja konečná suma na faktúre bola o takmer 300 Eur viac. To znamená, že táto suma ide na rôzne poplatky, ktorým ja nerozumiem.

A tak by som  chcela poprosiť niekoho kompetentného, alebo len takého obyčajného človeka ako som ja, ale čo  tomu rozumie, či by mi nevedel vysvetliť tak veľmi jednoducho, čo znamená Odvod efektívnej sadzbyTarifa za prevádzovanie systému. A prečo sa mi táto suma zvýšila približne až o 30 eur? Komu a na čo prispievam touto sumou?

 

P2250419.JPG

Stúpanie priemernej ceny za 1 kWh v našej domácnosti*

* (priemerná cena súčtu NT a VT)

Ďakujem za skoré vysvetlenie. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?