Sára a jej láska

Autor: Karolína Olšavská | 9.2.2010 o 22:54 | (upravené 23.11.2018 o 21:22) Karma článku: 9,39 | Prečítané:  1730x

Kráčala som po meste, keď mi odrazu padol pohľad na malé dievčatko a jej mamku. Zastavili sa pri čínskom obchode a ja som počula povedať dievčatko: „Mami, poďme do tohto obchodu si niečo kúpiť!"

Mamka jej však vysvetlila: „Nie, do takéhoto obchodu my nechodíme. Predávajú tam veľmi nezdravé veci." Či je to pravda, alebo nie, to už nebolo v tú chvíľu pre mňa dôležité, lebo som zistila, že dievčatko je vnučkou mojej známej, ku ktorej chodím. Rozprávala mi o nej vždy veselé príbehy, ukazovala fotky a ja som ju mala možnosť vidieť práve naživo prvýkrát.

Chcela som ku dievčatku pristúpiť, chytiť ju za ruku a povedať jej: „ Voláš sa .........? Ty ma nepoznáš, ale ja o tebe viem veľa a viem aj, že tvoja starká ťa veľmi veľmi ľúbi aj s ujom Jožkom. Chcela som jej povedať všetko, čo o nej viem, že sa teším, že je také súce dievčatko. Zastavila som sa pri výklade neďaleko a rozmýšľala som ako sa volá, lebo v tej chvíli chcenia mi vypadlo jej meno. Kráčala som pomaly, rozmýšľala, ale meno nie a nie prísť na um. Och, tá moja skleróza, tuším sú to prvé príznaky Alzheimera :-/ !

Mamka s dievčatkom mi zmizli z dohľadu a mne prišlo to meno na um. Volala sa Sára. Nádherné biblické meno! Chcelo sa mi plakať. Prečo? Lebo som mala možnosť povedať jej niečo dôležité, ale bez jej mena to nešlo v tú chvíľu.

Keď počúvam moju známu rozprávať príbehy o Sáre, tak vždy najprv plače. Sárkina mamka ju totižto odpísala. Dokonca zakazovala svojmu manželovi chodiť k matke, ktorú z duše nenávidí a nechcela, aby sa stretávala ich dcéra s ňou. Avšak nie vždy bolo v silách jej manžela splniť prianie svojej manželky. Občas ho porušil, napríklad po pol roku a vtedy moja známa si doslova vychutnala veselú Sárku.

Raz jej povedala: „Starká, vieš, čo? My k tebe nemôžeme chodiť, mama povedala, že nás nemáš rada a že si jej veľmi ublížila:" Ona jej vysvetlila, že ich má veľmi rada a že ju veľmi mrzí, že mamke ublížila, ale žiaľ nevie ako to má napraviť.

„A vieš čo, starká? Keď išiel ocko so mnou k tebe, nadávala mu a povedala: „ Zase idete k tej starej? A ja som jej povedala, to nie je stará, to je starká a je dobrá, aj ujo Jožko je dobrý." Sárkin  ocko to chcel opraviť nejako, ale nedalo sa v tej chvíli.

„A kde je ujo Jožko?" spýtala sa Sárka.

„Spinká, lebo bol v noci pracovať, -odpovedala starká.

„Môžem ísť k nemu? - nedá pokoj.

Klop, klop, klop, ujo Jožko, môžem Ťa ísť pozrieť? A môžem si trošku ľažkať ku tebe? A ideme vystrájať?

Zazvonil mobil. Sárkin ocko odpovedal človeku na druhej strane: „Prídeme, ale ešte trochu pobudneme."

„Kto volá?- zvedavo utekala vytrhnúť mobil ockovi.

„To som ja Sára. Mami, vieš čo, sme pri starkej a ujovi Jožkovi. Nie, ešte nejdeme. Ja chcem u nich ostať dlho. Ja tu chcem spať, oni sú takí dobrí - podala ockovi mobil a bežala postískať uja Jožka. „Aj teba ľúbim starká, neboj, - nezabudla dodať, keď sa pozrela do jej utrápenej tváre.

„Počuj, ujo Jožko, ale ty máš veľké brucho, a aj tučné líca....ale mne to vôbec nevadí. Ja ťa mám veľmi rada. Ideme vystrájať?"

Sárka odišla aj jej ocko. A starká mala zas oči pre plač. Veľmi ju mrzí, že je to takto, chcela by sa zblížiť so svojou nevestou, chcela by jej povedať, že nech sa na ňu nehnevá, ale ona jej to nechce umožniť a kto vie, či jej vôbec niekedy odpustí?

Sárka jej však povedala, že keď bude väčšia, presťahuje sa ku nej. Jej láska k nej je veľká. Deti jednoducho cítia...Sú to ohromné, úžasné bytosti. A rozdávajú toľko lásky...

Dopísané 23.11.2018
Starká sa už nedožila Sárkinej návštevy od roku 2010. Celý čas sa trápila preto a nikdy sa s tým nezmierila. Neskôr bola Sárka tak ovplyvnená svojou matkou, že citový vzťah ochladol tak, že nielen že ju neprišla navštíviť, ale neprišla ani na jej pohreb v roku 2017.

Chýbalo odpustenie...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Matovič je nevypočitateľný, ale aspoň nie je rasista

Ide skôr o osobnostnú črtu než o ucelenú koncepciu.

Beh a horúčavy. Ublížia telu teploty nad tridsiatkou?

Čo sa deje s telom bežca v horúčavách.


Už ste čítali?