Prečo je dobré zbaviť sa nenávisti?

Autor: Karolína Olšavská | 7.2.2010 o 8:28 | (upravené 7.2.2010 o 22:47) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  3704x

V živote to my, ľudia, nemáme ľahké. Počas neho sa stretávame s rôznymi situáciami, s rôznymi prekážkami, ktoré nám postavia do cesty iní ľudia. Ak ich  nevieme  prekonať, spustí sa v našom vnútri veľká nenávisť. Nenávidí žena muža a naopak, ak dá prednosť niekomu inému, nenávidí súrodenec súrodenca, ak  sa mu neujde rovnako majetku, nenávidí dieťa rodiča, ak sa k nemu nespráva tak, ako by očakávalo od neho. Nenávidí politik novinára, lebo o ňom napísal článok, čo sa mu nepáči. Nenávidí žiak učiteľa, učiteľ  žiaka (to by sa nemalo stávať). Nenávidí sused suseda, katolík evanjelika a naopak ...

Takto by som mohla vymenovávať donekonečna, kto koho môže nenávidieť, ale vždy  to bude len nenávisť medzi niekým.

Ani ja som sa nevyhla nenávisti. Mala som vtedy 12. Potom nenávisť trvala ešte roky. Dokonca som súčasne nenávisť pociťovala ešte k inej osobe. No prišiel čas zúčtovania. Zažila som niečo, čo som mala a nenávisť zo srdca celkom vymizla. Nie, že by som nemala prečo nenávidieť. Dôvodov by sa našlo a veľmi veľa. Nestačilo by mi ani prstov na oboch rukách, prečo by som ja mohla nenávidieť veľa ľudí, ktorým sa nepozdávam, ktorí mi urobili niečo zle možno z nevedomosti, možno z hlúposti alebo celkom naschvál. Lenže práve od tých čias, kedy som odpustila dvom osobám, si nenávisť už viac v mojom srdci nenašla miesto.

Prečo o tom píšem? Lebo viem teraz porovnať stav človeka v nenávisti a bez neho.

S nenávisťou sa žije ťažko človeku, pretože ho doslova dusí. Pri myšlienke na dotyčnú osobu sa z človeka vychrlí nespočetné množstvo slov, ktoré sa ťažko počúvajú tomu druhému. Už len vyslovenie mena vám spustí obrovskú zlosť. Vy sčerveniete, potom zblednete, srdce sa vám rozbúši, žalúdok stiahne a nasleduje príval slov, ktorý vám uberie na vašej inteligencii a neverili by ste, ale práve ste prišli o veľa svojej energie.

Nenávisť v očiach tiež nevyzerá dobre. A ak ju nosíte roky so sebou a neviete odpustiť, vidno to aj na vašej tvári. Na čele sa vytvorí v strede vráska nevraživosti a váš pohľad je ostrý, nenávistný. Pery sa málo usmievajú a čoraz viac a viac sa sťahujú. Prinesie vám rôzne choroby a popritom vôbec netušíte, že sú spôsobené vašou nenávisťou, ktorej sa neviete zbaviť. No keby ste vedeli, aké je nádherné žiť bez štipky nenávisti v srdci, tak by ste sa jej isto radi zbavili. Je vám veľmi ľahučko na duši. Ak vám niekto urobí zle, povznesiete sa nad nenávisť toho druhého a napriek tomu, že ju budete dokonale cítiť, usmejete sa pekne na suseda, ktorý vás možno roky neznáša a pekne sa mu pozdravíte (pravdaže s láskou v srdci :-)), poprajete svojmu nevernému manželovi šťastie v živote, nenávidenému učiteľovi sa zahľadíte do tváre a poviete mu, že ste mu vďačný za to, čo vás naučil a podáte mu ruku. Súrodencovi, čo ho mal rodič viac rád, budete priať, nech má ešte viac, ako dostal...Úsmevné, však? Ale verte, ak zaujmete takýto postoj vy, ten druhý sa nebude stačiť diviť a vy ste sa tak stali liečiteľom ľudí z nenávisti. Ak sa zmení postoj nepriateľov, začne vám šťastie priať.

Kedysi som čítala príbeh, o obchodníkovi, čo prišiel o prácu, lebo vedľa jeho malého obchodu postavili supermarket. On však miesto toho, žeby znenávidel tých, čo ho postavili, každý deň vyšiel zo svojho príbytku, pozrel sa naň a zaželal veľa šťastia tomu, čo ho vlastnil. Prešlo pár dní a majiteľ prišiel za ním, či by nechcel u neho pracovať. Bývalý obchodník súhlasil. Dostal výhodný plat, robil prácu, ktorú mal rád a odpadla mu starosť o vlastný obchod, ktorý mu predtým nevynášal tak, ako by si prial.

Prestať nenávidieť je ťažké, ale aké je ľahké žiť bez nenávisti! Aj ja sa cítim ľahko, ľahučko a predstava vrátiť sa k pomste a nenávisti ma vôbec neláka. Prajem všetkým, čo zažívajú podobné negatívne pocity, aby sa od nich oslobodili a zakúsili tú ľahkosť.

Kto vie, či by naša Zem nebola bez nenávisti oveľa, oveľa ľahšia?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Matovič je nevypočitateľný, ale aspoň nie je rasista

Ide skôr o osobnostnú črtu než o ucelenú koncepciu.

Beh a horúčavy. Ublížia telu teploty nad tridsiatkou?

Čo sa deje s telom bežca v horúčavách.


Už ste čítali?